Alt özel, normal, üstün zekalı 10-12 yaş grubu çocukların fiziksel ve motorsal özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 44901
- Danışmanlar: DR. İLHAN ODABAŞ ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
6. ÖZET Araştırmada 10-12 yaş grubu çocukların zeka seviyeleri, fiziksel yapı ve motor özellikler arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Çalışmaya 30 kız, 30 erkek olmak üzere toplam 60 denek katılmıştır. Gruplamalar zeka seviyeleri dikkate alınarak, şu şekilde yapılmıştır: Alt özel gruplar; 10 kız, 10 erkek, toplam 20 denek. Normal zekalı gruplar; 10 kız 10 erkek, toplam 20 denek. Üstün zekalı gruplar; 10 kız 10 erkek, toplam 20 denek. Zeka gruplamalarında uzman kişiler tarafından yapılan Wisc-R St.Bi- ıet zeka testleri ve çocukların derslerinde gösterdikleri performansa jakılarak yapılmıştır.Fiziksel yapı ölçümleri Behnke ve Wilmore, motor Jzelliklerin ölçümleri Eurofit Test Bataryası dikkate alınarak yapılaştır. Zeka seviyeleri, motor özellikler ve fiziksel yapı özellikleri arasındaki ilişkiler belirlenmek üzere tüm gruplar dikkate alınarak istatistiksel analize tabi tutulmuştur. İstatistiklerde; aritmetik ortalama, standart sapma, student T testi ve korolasyon kat sayılarına bakılmıştır Sonuç olarak; alt özel gruplar ve üstün zekalı gruplar arasında motor testlerden flamingo dengesi, dur ar ak uzun atlama, disklere dokunma, mekik koşusu ortalamalarında anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In our study, we searched the relation between intelligent quit »physical structure and motor characteristics of children in ages 10-.30 grils and 30 boys, totaling 60 persons were used in our study. Groupings were formed in view of intelligence levels as follows : Group of those below normal intelligence : 10 girls, 10 boys totaling 20 Normal Group : 10 girls, 10 boys totaling 20 Group of those beyond normal intelligence ; 10 girls, 10 boys totaling 20 We experts formed the above mentioned groups by utilizing the intelligence tests such as Wisc-RrSt.Binet and by having in to consideration children's performance in class. Behnke and Wilmore and Eurofit Test Battery were used in measuring of physical structure and motor characteristics, respectively. Having in view the aim to determine the relations between the intelligence levels, motor characteristics and physical structure in sich, three groups, experts employed the statistical analysis. In such analysis : arithmetical average, standart deviation, student T test and correlation figures were utilized. As a result : experts found a actual difference between children in below-normal group and those in beyond-normal group as to the avera» values of motor tests such as flamingo balance, Long Jumping by stopping, touching to disks, shuttle running.lt also was established that a actu; difference between boys in below-normal group exists as to the average values of motor tests such as flamingo balance. Long Jumping by stopping touching to disks, shuttle, shuttle running ( P < 0.05 ). It was fixed that a certain contrast between girls in below- normal group and those in normal group exists as to the average values of motor tests such as flamingo balance, touching to disks, shuttle running ( P < 0.05 ).