Rotator manşet tendinopatisi olan hastalarda gece ağrısı olan ve olmayan grupların klinik ve ultrasonografik parametreler ile karşılaştırılması
Clinical and comparison of ultrasonographic study of patients with rotator cuff tendinopathy, in groups with and without night pain
- Tez No: 449010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY CİNEVRE SOYUPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Rotator Manşet Tendinopatisi Olan Hastalarda Gece Ağrısı Olan ve Olmayan Grupların Klinik ve Ultrasonografik Parametreler ile Karşılaştırılması Bu çalışmanın amacı rotator manşet tendinopatisi (RMT) olan hastalarda gece ağrısının klinik ve ultrasonografik parametreler üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya gece ağrısı olan 30 hasta, gece ağrısı olmayan 30 hasta ve 30 sağlıklı kontrol birey dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri ve vücut kitle indeksleri (VKİ) kaydedildi. Ağrı şiddetini belirlemek için vizüel analog skala (VAS) kullanıldı. Hastaların omuz fonksiyonelliğini, genel yaşam kalitesini ve depresyon düzeylerini tespit etmek amacıyla sırasıyla Amerikan Omuz ve Dirsek Cerrahları Skorlaması (ASES), Kısa Form-36 (SF-36), Beck Depresyon Envanteri (BDE) kullanıldı. Anterior sirkumfleks humeral arter (ACHA) ve brakiyal arterin pik sistolik hız (PSH) ve reid indeksleri (RI) power doppler ultrasonografi (PDUSG) ile değerlendirildi. Etkilenen ve etkilenmeyen tarafların PSH ve RI'leri karşılatırıldı. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, dominant taraf, VKİ açısından fark yoktu.(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Clinical and Comparison of Ultrasonographic Study of Patients with Rotator Cuff Tendinopathy, in Groups with and without Night Pain The aim of this study is to investigate the effects of night pain on clinical and ultrasonographic parameters in the patient with rotator cuff tendinopathy (RCT) . Thirty patients with night pain (NP) (NP group), 30 patients without night pain (without NP group) and 30 healthy control subjects (HCS group) were included. The demographic characteristics of the patients, body mass index (BMI) were recorded. Visuel analog score (VAS) was used for pain intensity. American Shoulder and Elbow Surgeons Scoring (ASES), Short Form-36 (SF-36), Beck Depression Inventory (BDI) were used to determine shoulder functionality, quality of life and depression level, respectively. The peak systolic velocity and reid index in the anterior humeral circumflex artery (ACHA), brachial artery (BA) were evaluated using power doppler ultrasonography (PDUSG). The peak systolic velocity (PSV) and reid index (RI) were compared between affected and unaffected sides. There were not any differences in age, sex, dominant side, BMI (p>0.05).