Multiple skleroz yorgunluğunda sigara faktörünün rolü
The role of smoking on multiple sclerosis fatique
  1. Tez No: 449016
  2. Yazar: YASEMİN EKMEKYAPAR FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, öncelikle MS hastalarında sigara içiminin yorgunluk ve özürlülük üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma prospektif olarak Gaziantep Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Kliniğinde yapılmıştır. Araştırma kapsamına üç grup alınmıştır. Gruplar, revize Mc Donald tanı kriterlerine göre MS tanısı almış sigara içen 40 MS hastası ve sigara içmeyen 40 MS hastası ile 50 sağlıklı bireyden oluşmaktadır. Hastaların yorgunluğunun tespitinde MS hastalığı yorgunluğu için kullanılan Nörolojik Yorgunluk İndeksi (NFI-MS) kullanılmıştır. Çalışmaya alınan tüm olguların sosyodemografik özellikleri, yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışma durumu, hastalık süresi ve anket sonuçları oluşturulan hasta takip formuna kaydedilmiştir. Hastaların özürlülük durumlarının tespiti Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (EDSS) ile belirlenmiştir. Sigara içen hastaların bağımlılık düzeyleri Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi ile belirlenmiştir. Fagerstrom Nikotin Bağımlılık testi sigaraya olan fiziksel bağımlılık düzeyinin saptaması amacıyla Fagerstrom tarafından geliştirilmiştir. Tüm olguların depresyon durumları BECK Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile belirlenmiştir. Araştırma bulguları SPSS'20 istatistik programı ile analiz edilmiştir. İstatiksel değerlendirme, tanımlayıcı istatistik testleri, İndependent Sample T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Korelasyon testleri ile yapılmıştır. Araştıma sonucunda, sigara içmenin yorgunluğa neden olmadığı, MS hastalarında yorgunluğun sağlıklı kişilere göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Ancak sigara içen ve içmeyen MS hastalarının yorgunluk düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Bunun yanı sıra literatürle uyumlu olarak MS hastalarında orta ve hafif düzeyli depresyon olduğu MS hastalarında sigara içiminin depresyonu olumsuz yönde arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study first of all, the effect of smoking on MS patients' fatigue and disability is aimed to be searched. The study was prospective and performed at Gaziantep University Department of Neurology. Research coverage has been taken into three groups.The groups were consisted of 40 smoker MS patient, 40 nonsmokerMS patients according to the McDonald diagnostic criteria and 50 healthy individuals without MS. Neurological fatigue index (NF-MS) test is used to determine the fatigue of MS patients. Sociodemographic characteristics of all patients in the study, age, gender, marital status, education level, employment status, has been created in the form of patient follow-up duration of the disease and the survey results.The detection of patient disability were determined by the Expanded Disability Status Scale (EDSS). Addictive levels of smoking of patient was determined by Fagerstrom Test for Nicotine Dependence. Depression status of all cases was determined with BECK Depression Inventory (BDI). The research findings were analyzed with software SPSS'20. Statistical analyed were done with determination Statistic test, İndependent Sample T test, ANOVA and corelation tests. As a result, the fatigue wasnot correlated with smoking in MS but fatigue frequency was higher than in healthy people. However, it was found that there was no significant difference between smoker and non-smoker fatigue levels in MS patients. In addition to, as in coherent with the literature medium and light depression has been determined in MS patients and this finding was getting worse with smoking.