Beyin tümörlerinin ayırıcı tanısında difüzyon mr ve görünür difüzyon katsayısının (ADC) yararı
The benefits of diffusion mr and apparent diffusion coefficient (ADC) in differential diagnosis of brain tumors
  1. Tez No: 508880
  2. Yazar: İSMET MİRAÇ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Beyin tümörlerinin evrelenmesi ve ayırıcı tanısında difüzyon ağırlıklı görüntülemenin(DAG) ve görünür difüzyon katsayısının (ADC) katkısını araştırmak. Gereç ve Yöntem: Haziran 2013-Mayıs 2015 yılları arasında intrakranial kitle öntanılı hastalara bölümümüzde 1,5 tesla MR ile kontrastlı beyin MR ve DAG yapıldı. Kontrastlanan solid bileşen ve peritümöral ödem alanı içeren supratentoryal intraaksiyel kitlesi bulunan, 20-82 yaşları arasındaki 115 hasta çalışmaya dahil edildi. Her olguda tümörün kontrastlanan solid komponentinde, peritümöral ödem alanlanında ve kontralateral normal beyaz cevherde ilgi alanlara ROI kullanılarak, minumum, ortalama ve maksimum tümöral, peritümöral ADC değerleri ve oranları ölçüldü. Gruplar arasında farklılık olup olmadığı istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: 115 hastadan biyopsi ile 22'si düşük dereceli gliyom, 55'i yüksek dereceli gliyom, 6'sı serebral lenfoma, 22'si metastaz tanısı aldı. 10 hastada metastaz tanısı takiple konuldu. Tümöral ADC oranları düşük dereceli gliyal tümörlerde, diğer tümör gruplarına oranla yüksek bulundu (p0,788). Peritümöral ödem alanlarında ölçülen ADC değerleri ve oranları yüksek dereceli gliyal tümörlerde diğer tümör gruplarına oranla düşük bulundu (p0,679). Tüm ADC değerlerinde ve oranlarında metastaz ve lenfoma arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,692). Sonuç: Konvansiyonel MRG ile birlikte DAG ve tümöral, peritümöral ödem alanlarından ölçülen ADC değerlerinin kullanılması lenfoma, metastaz, düşük ve yüksek dereceli glial tümörlerin ayrımında faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Examining the contribution of Diffusion-Weighted Imaging(DWI) and Apparent Diffusion Coefficient (ADC) to the differential diagnosis and staging of brain tumors. Material and Method: Contrasted brain MR and DWI were administered to the patients who were pre-diagnosed with intracranial bulk between June 2013-May 2015 by using the 1,5 tesla MR in our department. 115 patients whose ages varied between 20-82 and having contrasted solid components and who had peri-tumoral edema area and supratentorial intra-axial bulk were included in the study. In each case, minimum, average and maximum tumoral, peri-tumoral ADC values and ratios were measured in the contrasted solid component of the tumor, peri-tumoral edema area, and contralateral normal white matter by using the ROI to the relevant areas. The issue of whether there is a significant difference between the groups was analyzed with statistical methods. Findings: Of the 115 patients, 22 were diagnosed with low-level glioma, 55 with high-level glioma, 6 with cerebral lymphoma, and 22 with metastasis with biopsy. 10 patients were diagnosed with metastasis with follow-up. The tumoral ADC ratios were found as higher in low-level glial tumors than the ratios in other tumor groups (p0,788). It was found to be lower in the ADC values and ratios that were measured in peri-tumoral edema areas and in high-level glial tumors when compared with the other tumor groups (p0,679). No significant differences were detected between the metastasis and lymphoma in all ADC values and ratios (p>0,692). Conclusion: Using the ACD values measured in tumoral, peri-tumoral and edema areas together with the conventional MRG and DWI may be beneficial in distinguishing between the lymphoma, metastasis, low-level and high-level glial tumors.