Farklı ağız bakım ajanlarının ortodontik mini vida çevresindeki floraya olan etkilerinin in-vivo olarak incelenmesi
An in-vivo investigation of different oral care agents effects on the flora around orthodontic miniscrews
  1. Tez No: 449031
  2. Yazar: BAYRAM ASARKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE GÖYMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı ağız bakım ajanlarının ortodontik tedavi gören hastalara uygulanan mini vida çevresindeki floraya olan etkilerinin in-vivo olarak incelenmesidir. Sabit ortodontik tedavi gören 55 hastadaki 80 mini vida çalışma için seçilmiş ve mini vidalar rastgele 4 gruba ayrıldı. 1. gruptaki hastalar tarafından 1450 ppm flor içerikli diş macunu (Grup 1), 2. gruptaki hastalar tarafından 1450 ppm flor içerikli diş macunu ve %0,12 klorheksidin içerikli gargara (Grup 2), 3. gruptaki hastalar tarafından 1450 ppm flor içerikli diş macunu ve Listerine gargara (Grup 3), 4. gruptaki hastalar tarafından 1450 ppm flor içerikli diş macunu ve steril su spreyi (Grup 4) 3 haftalık süreyle kullandırıldı. Başlangıçta (T0) ve ağız bakım ajanının kullanıldığı 3 haftalık süre sonunda (T1), paper point yardımıyla biyolojik örnekler toplandı. Ardından tüm örnekler mikrobiyoloji laboratuvarında flora sayımı için kültüre edildi. Hastaların ajan kullanım performansları ve mini vida bölgesindeki periodontal indeks değerleri ölçüldü. Sonuç olarak Grup 2, Grup 3 ve Grup 4'te mini vida etrafındaki toplam mikroorganizma sayısı, Grup 1'e göre daha çok azaldı. Grup 1 haricindeki 3 grubun birbirleriyle olan karşılaştırmasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Mikroorganizma türünde değerlendirme yapıldığında, T1 zamanında tüm gruplar için, herhangi bir mikroorganizma sayısında istatistiksel olarak anlamlı değişiklik gözlenmedi. Sonuç olarak Grup 2, Grup 3 ve Grup 4'teki ağız bakım ajanları, mini vida etrafındaki hijyeni sağlamak ve florayı azaltmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of various oral care agents on the flora around the miniscrews applied to the patients underwent orthodontic treatments in vivo. 80 miniscrews were selected from 55 patients with fixed orthodontic treatments which were divided randomly to the 4 different groups. The patients in Group 1 were underwent the use of 1450 ppm of fluoride-containing toothpaste, in Group 2, 1450 ppm of fluoride-containing toothpaste with %0,12 chlorhexidine mouthwash, in Group 3, 1450 ppm fluoride-containing toothpaste with Listerine mouthwash, and in Group 4, 1450 ppm fluoride-containing toothpaste with sterile water spray for three weeks. Biological samples were collected around miniscrews with the help of paper pointers at the beginning (T0) and 3 weeks after (T1) applying different oral care agents. Then all samples were cultured in microbiology laboratories for counting the amont of flora. The agent using performance and periodontal index values of the patients in the miniscrew area were measured. According to the results, total number of microorganisms around the miniscrew in Group 2, Group 3 and Group 4 decreased more significantly than in group 1. There was no statistically significant difference between groups in the comparison of all groups except Group 1. Considering the microorganism species, no statistically significant change in the number of microorganisms was observed in all group at T1 time. In conclusion, oral care agents in Group 2, Group 3 and Group 4 could be used for cleansing and reducing flora around the miniscrews.