Orta öğretim gençliğinin sportif eğilim ve beklentileri (Trabzon uygulaması)
Sportive tendencies and expectations of youths in high school education
- Tez No: 44906
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LATİF AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
75 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Trabzon'da orta öğretime devam eden öğrencilerin sportif eğilim ve beklentilerinin belirlenmesi idi. Bu amaçla 13-19 yaşlar arsındaki 330 erkek ve 210 bayan öğrenci olmak üzere toplam 540 denek tesadüfi örneklem metodu ile denek olarak seçildi. Anket uygulaması sonucunda deneklerin sportif eğilim ve ihtiyaçları belirlendi. Deneklerin büyük bir kısmının spor branşları ile ilgili oldukları görüldü. Bu oran erkeklerde % 94.85 bayanlarda % 92.85 idi. Erkek deneklerin büyük bir çoğunluğu futbol branşını tercih ederken (% 72.24) bayan denekler ise voleybol'u tercih etmektedir (35.23). Erkek deneklerin sportif faaliyetlere faal olarak katılımı bayanlara oranla çok daha yüksek idi. Ailelerin yaşam standartları ve eğitim seviyelerinin yüksek oluşunun sportif faaliyetlere katlimi oranım arttırdığı belirlendi. Deneklerin büyük bir çoğunluğu spor tesislerinin yetersizliğini sportif aktiviteye katılmalarım engellediğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY The purpose of this study was to deteraiine the sportive opinions and needs of middle and high school students in Trabzon. 540 subjects (330 male and 210 female students aged between 13-19) were selected randomly. After the assessment of questionnaires, the opinion and needs of the subjects about sports were deteraiined. It was found out that a great majority of the subjects were interested in sports branches (male % 94.85 and female % 92.85). Of the subjects, the males were more inclined towards succor (% 74.24) among the sports branches. On the other hand female subjects preferred volleyball (% 35.23). Male subjects were inclined to participate in the subject of their interest more than the female subjects. It was noticed that the living standards of the families and then- level of education increased the students' sports interest level. The conclusion that can be drawn is that the great majority of the subjects complained of the facilities in sports and this effected their participation to sports activity.