Sporun kitlelere ulaştırılması ve spor politikaları Çankırı ili uygulaması
Policy of sport and reaching it to all parts of people application in Cankırı
- Tez No: 44913
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
104 ÖZET Bu araştırmanın amacı; Çankırı ilinde uygulanacak sporun kitlelere ulaştırılması açısından spor politikalarım »tespit etmektir. Bu araştırmaya, Çankırı ilinde farklı meslek ve sosyo ekonomik guruplarından 300 denek gönüllü olarak katılmıştır. Deneklere 24 sorudan oluşan bir anket uygulanmış ve istatiksel analizler x2 testi kullanılarak yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Çankırı ilindeki spor tesislerinin yeterli olmadığı, spor yapan kesimin daha çok il ve ilçe merkezlerinde oturanların olduğu, öğrencilerin, sporla daha yalandan ilgili oldukları ve Çankırı ilinde bireyleri spor yapmaya yöneltecek uygun politika ve iletişim araçlarından teşvik edici bir vasıta olarak yararlanılmadığı tespit edilmiştir. Bu araştırmanın sonucu olarak; sporun kitlelere ulaştırılması açısından uygun politika ve araçların belirlenerek, Çankırı ilinde spora olan ilginin yükseltilmesi gereği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-105- SUMMARY The purpose of this study was to determine the best sport policy so that sport activities which will be applied in Çankırı can reach to all parts of people. 300 volunteers from different social and economic sections and professions of the subjects in Çankırı participated in this research. An inquiry with 24 questions was directed to them. Statistical analyses was done by using x2 (chi square) test. As a result of this study, it has been found out that the sport facilities in Çankırı are not sufficient, the people performing sport activities are generally from city and town centers, the students are more closely interested in sport and there is not a correct sport policy encouraging people to practice sport and the mass media is not benefited as an incentive means. Determining the right policy and instruments in order to convey sport to all people, increasing people's concern to sport activities in Çankırı has been identified as a requirement.