10-14 yaş grubu voleybolculara uygulanan 8 haftalık pliometrik antrenmanların bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisi
Effect of 8-week plyometric training applied to 10-14 age group volleyball players on some physical and physiological parameters
  1. Tez No: 817611
  2. Yazar: HASAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET 10-14 YAŞ GRUBU VOLEYBOLCULARA UYGULANAN 8 HAFTALIK PLİOMETRİK ANTRENMANLARIN BAZI FİZİKSEL VE FİZYOLOJİK PARAMETRELERE ETKİSİ Hasan KAYA Yüksek Lisans Tezi Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Tez danışmanı: Doç. Dr. Hüseyin ÖZTÜRK Temmuz, 2023, 146 sayfa Bu araştırma, 8 haftalık Pliometrik antrenmanların 10-14 yaş grubu voleybolcuların seçilmiş bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelere etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Cizre Vali Kamil Acun Ortaokulunun voleybol okul takımında oynayan 12 erkek voleybolcu deney grubu ve 12 kadın voleybolcu kontrol grubu olarak katılmışlardır. Sporcular velilerin izni ve bilgisi dahilinde katılmışlardır. Sporcular araştırmaya kendi isteğiyle katılmışlardır. Araştırmanın deney grubuna voleybol antrenmanının yanında sekiz hafta boyunca haftada iki gün pliometrik antrenman yapılmıştır. Kontrol grubu ise voleybol antrenmanlarına düzenli devam etmiştir. Her iki gruba antrenmanlar düzenli bir şekilde uygulanmıştır. Antrenman programı başlamadan önce ön test ve antrenman programı tamamlandıktan sonra son test uygulanmıştır. Çalışmaya katılanların sekiz haftalık sürenin sonundaki ilk ve son ölçüm verileri bilgisayar programı ile istatiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF 8 WEEKS PLYOMETRIC TRAINING APPLIED TO 10-14 AGE GROUP VOLLEYBALL PLAYERS ON SOME PHYSICAL AND PHYSIOLOGICAL PARAMETERS Hasan KAYA MSc Thesis Department of Physical Educatıonand Sports Supervisor: Asst: Doç. Dr. Hüseyin ÖZTÜRK July, 2023, 146 pages This resaarch was carried out toexamine the effects of 8-week plyometric trainning on selected physical and physiogical parameters of 10-14 age group volleyball players. 12 male volleyball players playing in the volleyball school team of Cizre Vali Kamil Acun Secondary School participated in the study as the experimental group and 12 female volleyball players as the control group. Athletes participated with the permission and knowledge of their parents. Athletes participated in the study voluntarily. In addition to volleyball training, the experimenta lgroup of the research was given plyometric training two days a week for eight weeks. The control group, on the other hand, continued their volleyball training regularly. Both groups were trained regularly. The pre-test was applied before the training program started, and a post-test was applied after the traning program was completed. The first and last measurement data of the participants at the end of the eight–week period were statistically analyzed with a computer program.