Eurofit Testleri ile 12-14 yaş grubu öğrencilerin fiziksel uygunluk normlarının araştırılması (Kastamonu uygulaması)
The Investigation of the physical fitness norms of the students in the age group of 12-14 by using Eurofit Tests (Kastamonu application)
  1. Tez No: 44915
  2. Yazar: DERYA ER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
53 ÖZET Bu çalışmanın amacı Kastamonu Bölgesi 12-14 yaş grubu kız ve erkek öğrencilerin Eurofit testleri ile Fiziksel uygunluk normları araştırılarak durum tesbiti yapmak ve literatüre katkıda bulunmaktır. Araştırma Kastamonu İlinde rastgele seçilmiş Gazi Paşa İlköğretim Okulu ve Merkez İlköğretim Okulu'nda okumakta olan 12-14 yaş grubu, gönüllü 34 kız ve 63 erkek öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu öğrenciler, boy ve vücut ağırlığı, deri altı yağı ölçümü, flamingo denge testi, disklere dokunma testi, esneklik, durarak uzun atlama, kuvvet, mekik testi, 10x5 m koşu testi, durarak dikey sıçrama testi ve 20 m mekik koşu testi uygulanmıştır. Test sonuçları kız ve erkek olmak üzere iki grupta değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre aynı yaş grubundaki kız öğrenciler, erkek öğrencilerden vücut yağ yüzdeleri ve esneklik testleri bakımından yüksek değerler göstermiştir. Deneklerin boy ve kilo değerleri, flamingo denge testi sonuçları, disklere dokunma testi ve 10x5 m koşu testi sonuçları birbirine yakın değerler gösterirken, erkek öğrenciler durarak uzun atlama, dikey sıçrama, sağ ve sol pençe kuvveti, mekik çekme ve 20 m. mekik koşu testlerinde kız öğrencilerden daha yüksek sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The aim of this study is to make adetermination about the case, by searching Eurofit tests and physical fitness norms of girl and boy students in the age group of 12-14 at Kastamonu Region, and to make a contribution to literature. The investigation was mode on the age group of 12-14 years old, volunteered 34 girl and 63 boy students who are studying at Gazipaşa Primary Education School and Merkez Primary Education School that were chosen at random, in Kastamonu. Height and weight, measure of subcutan fat flamingo balance test, test of touching to discs, flexibility, long jump by pausing, strenght shuttle test, 10x5 m runnig test, vertical jumping test by pausing and 20 m shuttle run test, were applied to these students. Test results were evaluated at two groups as girls and boys. According to the results of the investigation, the girl students at the same age group, showed higher values than the boy students about the percentage of body fat and the flexibility tests. While the height and weight values, the results of flamingo balance test, the results of touching to dises test and 10x5 m running test are showing similar values to each other, the boy students showed higher results than the girl students at long jump by pausing, vertical jumping, right and left grip strength shuttle test and 20 m. shuttle run tests.