Tekirdağ ili Muratlı ilçesinde yetiştirilen buğday (Triticum aestivum L.) bitkisinin beslenme durumunun bitki analizleriyle belirlenmesi
Determination of nutritional status of wheat (Triticum aestivum L.) plant with plant analysis which is grown in Muratli district, Tekirdag
- Tez No: 449170
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma Tekirdağ ili Muratlı ilçesinde yetiştirilen buğday (Triticum aestivum L.) bitkisinin beslenme durumunun bitki analizleriyle belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Tekirdağ ili Muratlı ilçesinden 20 farklı buğday (Triticum aestivum L.) tarlasından alınan yaprak örneklerinde bazı makro ve mikro bitki besin elementinin analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları sınır değerler ile karşılaştırılarak incelenen tarlaların bitki besin elementi durumları ve beslenme sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, buğday bitkisi yaprak örneklerinin N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn ve Mn içerikleri sıra ile % 1-% 6; % 0,17- % 0,87; % 1,28- % 3,63; % 0,16- % 0, 31; % 0,03- % 0,07; 63- 3145 mg/kg; 3-9 mg/kg; 1-40 mg/kg ve 23- 134 mg/kg arasında bulunmuştur. Bu değerlerin % 10'unda N, % 5' inde K, % 25'inde Ca ve P, % 100'ünde Mg, % 90'ında Zn ve % 20'inde Cu eksikliği belirlenmiştir. Tekirdağ ili Muratlı İlçesi' nden alınan buğday bitkisi yaprak örneklerinde şimdilik Mn ve Fe eksikliği saptanamamıştır. Bitki yaprak örneklerinin % 85'inde N, % 5'inde P, % 30'unda K ve % 55'inde Fe yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutritional status of the wheat (Triticum aestivum L.) leaf sample analysis in Muratlı region, Tekirdağ. For this purpose, 20 leaf samples, which were taken from 20 different wheat (Triticum aestivum L.) field in Muratlı and analyzed for some macro and micro nutrient elements. According to the results, N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn and Mn contents of leaf samples were determined 1 %- 6 %; 0,17 %- 0,87 %; 1,28 % - 3,63 %; 0,16 %- 0, 31 %; 0,03 %- 0,07 % ; 63- 3145 mg/kg; 3-9 mg/kg; 1-40 mg/kg and 23- 134 mg/kg, respectively. Results of the leaf samples were compared with each nutrient element critical values. According to the results, 10 % N, 5 % K, 25 % Ca and P, 100 % Mg, 90 % Zn, and 20 % Cu deficiency were obtained. On the other hand, were not determined Mn and Fe deficient in wheat (Triticum aestivum L.) leaf samples at the present. And 85 % N, 5 % P, 30 % K and 55 % Fe were found excess level in wheat (Triticum aestivum L.) leaf samples.