10-12 yaş arası çocuklarda görülen narsisizmin empati, zorbalık ve davranış uyumsuzluğu ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship about empathy, bullying and behavior compliance of narsism in children between 10-12 years
- Tez No: 648483
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kökeni Yunan mitolojisine dayanan narsisizm kavramı, sudaki yansımasını ilk kez gören Tanrı Narkhissosun kendine âşık olmasıyla bilinmektedir. Narsisizm çok önemli, üstün ve eşi bulunmaz birisi olduğuna inanmasına ek olarak, empati yapamama ve zorbalık gibi özelliklerle karakterizedir. Yaşamın erken evrelerinde ortaya çıktığı bilinen bu bozukluk günümüzde oldukça yaygın bir kişilik örgütlenmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmanın oluşturulmasında yol gösterici olmuştur. Bu çalışmada, narsisistik kişilik özelliği gösteren çocukların empati, zorbalık ve davranış uyumsuzluğu açısından etkilerini incelemesi amaçlanmıştır. Araştırma Tekirdağ ili Muratlı İlçesinde öğrenim gören 10-12 yaş aralığında aralığındaki ortaokul öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin ve ailelerinin kişisel bilgilerini edinmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulmuş olan Kişisel Bilgi Formu ve Ebeveyn Bilgi Formu geliştirilmiştir. Öğrencilerin narsisistik kişilik özelliklerini ölçmek için Çocukluk Çağı Narsisizm Ölçeği, zorbalık düzeylerini ölçmek için Çocuklar İçin Zorbalıkla İlgili Bilişler Ölçeği, empati seviyelerini ölçmek için Ka-Si Empatik Eğilim Ölçeği Çocuk Formu ve davranış uyumsuzluklarını ölçmek için DAVUY-Davranış ve Uyum Sorunları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, çocukların çocukluk çağı narsisizmi ile zorbalık arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunurken, çocukluk çağı narsisizmi ile empati arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Buna göre çocukluk çağı narsisizmi arttıkça, zorbalık artmakta ve empatik eğilim düzeyi düşmektedir. Buna ek olarak, empati arttıkça davranış ve uyum sorunları azalmış olup, zorbalık arttıkça davranış ve uyum sorunlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of narcissism, whose origins are based on Greek mythology, is known as the fact that Narkhissos, who saw his reflection in water, fell in love with himself. Narcissism is characterized by inability to empathy and bullying, in addition to believing that he is a very important, superior and unique person. This disorder, which is known to occur in the early stages of life, is a very common personality organization. In this context, it has guided the creation of this study. The aim of this study was to investigate the effects of narcissistic personality in terms of empathy, bullying and behavioral mismatch. The study have conducted with 10-12 year old middle school students in Muratlı district of Tekirdağ. The Personal Information Form and the Parental Information Form were developed by the researcher to obtain the personal information of the students and their families. The Childhood Narcissism Scale was used to measure the narcissistic personality traits of the students, Cognition About Bullying Inventory for Children was used to measure bullying levels, the Ka-Si Empathic Tendency Scale Children Form was used to measure the empathy levels, and the DAVUY-Behavior and Adaptation Problems Scale was used to measure the levels of bullying. According to the results of the study, while there was a positive relationship between childhood narcissism and bullying, a negative relationship was found between childhood narcissism and empathy. Accordingly, as childhood narcissism increases, bullying increases and the level of empathic tendency decreases. In addition, as empathy increased, behavior and adaptation problems decreased, and as bullying increased, it was concluded that behavior and adaptation problems increased.