Propolis ekstraktının, ratlarda antikoagülan ilaçlar ile birlikte kullanımının etkileri
The effects of the use of olive oil-based propolis togetherwith anticoagulant drugs in rats
- Tez No: 820814
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada deneysel hayvan modelinde propolis ve bazı antikoagülan ilaçlar arasındaki olası etkileşimlerin karaciğer enzimleri ve uluslararası normalize oran (International Normalized Ratio; INR) değerleri açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada 64 adet ergin dişi Wistar albino rat kullanıldı ve 8 gruba ayrıldı. Gruplara propolisin zeytinyağı ekstraktı (200 mg/kg gün) ve antikoagülan ilaçlar (warfarin apixaban ve dabigatran) oral olarak bir ay süresince gavajla verildi. Denemenin 30. gününde kan, karaciğer ve kalp doku örnekleri alındı. Ratlardan alınan kan örneklerinde karaciğer enzim seviyeleri ile (ALT, AST, ALP) INR seviyeleri belirlendi, kalp ve karaciğer dokusunda histopatolojik incelemeler yapıldı. En yüksek LDH enzim aktivitesi Api, E, EEP, EEP+Api gruplarında gözlenmiştir. Bu sonuç bize etanol bazlı propolisin Apixaban ile birlikte kullanıldığında karaciğer enzimlerinden olan LDH enzim aktivitesini önemli oranda yükseltebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate possible interactions between propolis and some anticoagulant drugs in an experimental animal model in terms of liver enzymes and International Normalized Ratio (INR) values. 64 adult female Wistar albino rats were used in the study and were divided into 8 groups. Olive oil extract of propolis (200 mg/kg day) and anticoagulant drugs (warfarin apixaban and dabigatran) were given orally to the groups by gavage for one month. On the 30th day of the experiment, blood, liver and heart tissue samples were taken. Liver enzyme levels (ALT, AST, ALP) and INR levels were determined in blood samples taken from rats, and histopathological examinations were made in heart and liver tissue. The highest LDH enzyme activity was observed in Api, E, EEP, EEP+Api groups. This result shows us that ethanol-based propolis can significantly increase the LDH enzyme activity, which is one of the liver enzymes, when used with Apixaban.