Integration of BIM to facilty management
Yapı bilgi modellemesinin (BIM) tesis yönetimine entegrasyonu
  1. Tez No: 449292
  2. Yazar: AYŞE MÜGE ÖZ DÖŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İşletme safhası bina yaşam döngüsünde önemli bir etkiye sahiptir.En uzun ve maliyetli safha işletim safhası olduğundan, tesisler düzenli yönetim ve kontrole ihtiyaç duymaktadır.Aksi halde bina verimsiz hale gelir ve iş sürekliliği zarar görür.Bu nedenle Tesis Yönetimi (TY) işletim safhasını efektif bir biçimde planlama, organize ve kontrol etme gerekliliğinden ortaya çıkmıştır. Tesis yönetimi pek çok farklı alanı içinde barındırmaktadır. Ancak bina bakımı hem tasarım süreçleriyle yakından ilişkili olması, hem de tesis verimliliğine olan büyük katkısı sebebiyle öne çıkmaktadır. Mevcut bina bakım pratiğinin ve yönetiminin desteklenmesi için, yenilikçi bir teknolojiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), sahip olduğu 3 boyutluluk, parametrik modelleme ve birlikte çalışabilirlik gibi özelliklerle başta bina bakımı olmak üzere tüm tesis yönetimi alanlarında yarar sağlamayı vadetmektedir. Çalışma kapsamında, BIM'in bina bakım süreçlerine sağlayacağı faydaları ortaya koymak adına iş akışlarını değiştirecek yeni bir model önerilmiştir. Önerilen iş akışının mevcut iş akışıyla karşılaştırılması yapılarak, modelin mevcut verimsizliklere getireceği çözümler incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Operating phase have a significant impact on building life cycle, as it is the longest and most cost intensive phase. Therefore, facilities need proper management and control. Otherwise building becomes useless and business continuity is damaged. Thus, Facility Management (FM) is emerged in order to plan, organize and control operating period effectively. Facility management comprises a wide range of fields. Nevertheless, building maintenance is prominent for the reason that it is closely associated with design phase, and also it's major contribution to facility productivity. To support current maintenance practice and management, there is a need for an innovative technology. At this point, Building Information Modelling (BIM), promises to benefit all facility management fields, particularly facility maintenance with it's features like 3dimensionality, parametric modelling and interoperability. Within the scope of the study, a model that would change current workflow is proposed to present the benefits that BIM provides to building maintenance processes. Also proposed workflow is compared with current workflow, and model's solutions for current inefficiencies are analyzed.