The online digital library: A proposed application platform My Library
Onlıne dijital kütüphane: Önerilen bir uygulama platformu My Library
  1. Tez No: 449313
  2. Yazar: IZDHAR EMUSATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN LEVENT ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dokümantasyon ve Enformasyon, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Documentation and Information, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kütüphane ve bilgi merkezleri, sürekli değişmeler ve birbirini izleyen gelişmeler ile karakterize edilirler. Bu değişim ve gelişmelerden en fazla öne çıkanı ise yeni bilgi ve iletişim gelişmelerinin kaçınılmaz bir sonucu olan dijital kütüphanenin ortaya çıkmasıdır. Dijital kütüphanenin ortaya çıkışı, depolama ile bilgi işleme araçlarında ve de bunları ileten ortamlarda radikal değişikliklere yol açmıştır. Ayrıca, ortaya çıkan bu durum bilginin düzenlenmesi ile alınıp verilmesi şekillerinde değişikliklere de sahiptir. Bu yüzden bu durum, yararlanıcılara uygun ve gelişmiş bilgi servislerini sağlamada olumlu etkilere sahiptir. Bunun yanı sıra, dijital kütüphaneler kullanıcılara, kütüphanecilere ve benzeri yayıncılara verdiği hizmetlerin önemini arttıran dijital kütüphanelerin özelliklerine göre geleneksel kütüphaneler ile sağlanması mümkün olmayan hizmetleri vermektedir. Çalışma, araştırma sonuçları ile konsept, gelişim, önem açısından dijital kütüphaneler hakkındaki tartışmayı, dijital kütüphanelere dönüşüm için temel kapsamları ve adımları, sunulan hizmetleri, dijital kütüphanecinin rolü ile yeteneklerini, akademik toplumun bilgi ihtiyacını karşılamak ve eğitim sürecini desteklemek için optimal bir dijital kütüphane oluşturmak üzere model ortaya koyabilen sonuçlara erişmek amacıyla mevcut dijital kütüphaneler tarafından sağlanan hizmetlerle neredeyse aynı olan hizmetlere sahip kapsamlı bir dijital kütüphane tasarımını ele almaktadır. Çalışma; giriş, dijital kütüphane altyapısı, akademik dijital kütüphanesi oluşturmak için planlama, planlanmış olan My Library (Benim Kütüphanem) projesine genel bir bakış, sonuç ve tartışma olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The libraries and information centers are characterized by continuous changes and the successive development. One of the most notably of them is the emergence of digital library which was the inevitable result to the development of information and communication. That was led to radical changes in the means of storing and processing the information and in the media that transmit them. Also, it has changes in the forms of organizing and exchanging the information. Thus, that has the positive effects in providing suitable and developed information services to the beneficiaries. As well as, the digital libraries give services which was not possible to provide with the traditional libraries according to the characteristics of the digital libraries which increase the importance of their services for beneficiaries, librarians and publishers alike. The study discusses the researches results and the debate about the digital libraries in terms of concept, developing, importance, the basic contents, the steps to transform to digital libraries, the services provided, the role of the digital library librarian and his skills and the design of comprehensive digital library with services that almost the same services provided by the existence digital libraries in order to access to results which may put the model to create an optimal digital library to meet the information needs of the academic society and support the educational process.