Arı sütünün antioksidant özelliğinin koç spermasının muhafazasında bazı fizyolojik özellikler üzerine etkileri
Royal jelly preservation of the antioxidant properties in the ram semen effects on some physiological properties
  1. Tez No: 449382
  2. Yazar: ÇAĞRI ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA EMSEN STEİNMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, sulandırıcıya farklı oranlarda katılan arı sütünün koç spermatozoonlarının soğuk muhafazası sırasında koruyucu etkisini ve bu spermatozoonlarla yapılan intra uterine tohumlamalardan elde edilen gebelik oranlarının araştırılması amacıyla yapılmıştır. Arı sütü 2, 3, 4 ve 5 yaşlı Romanov melezi koçlardan suni vajina ile toplanan spermaya %0, 0,5; 1; 1,5 ve 2 oranlarında eklenerek sperma nihai sperm konsantrasyonu 100×106 sperm/0,25mL şeklinde payetlere alınmıştır. Farklı sürelerde (24, 48, 72, 96 ve 120 saat) +4°C'de muhafaza edilen 0,25 cc ölçeğinde payetler içindeki spermalarda, spermatozoon motilitesi test edilmiştir. Denemenin ikinci grubunda en ideal arı sütü oranının ilave edildiği 50×106, 100×106 ve 200×106 sperm/0,25mL konsantrasyonundaki spermalar ile laparoskopik suni tohumlama gerçekleştirilmiştir. Son deneme grubunda ise 100×106 sperm/0,25mL ve %1,5 arı sütü ilaveli spermalar derin dondurma (-196°C) sonrası (en az 7 gün) çözündürülerek test edilmiş ve laparoskopik suni tohumlamada kullanılmıştır. Arı sütünün artan oranlarda spermaya ilavesi 24.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate, the protective effect of royal jelly which was added to semen diluent in different ratios during the cold storage of ram spermatozoa and the effect on pregnancy rates obtained from intra uterine insemination using semen added royal jelly. Royal jelly was added to semen that was collected by artificial vagina from 2, 3, 4, and 5 old Romanov crossbred in a ratio of 0; 0,5; 1; 1.5 and 2 % and transferred to straws for the final sperm concentration in a ratio of 100×106 sperm/ 0.25 ml. Sperm motility was tested during the liquid storage of ram semen at 4°C in 0.25 cc straws, for various periods of time (0, 24, 48, 72, 96 and 120 h). In the second trial, laparoscopic artificial insemination was conducted with at a final concentration of 50×106, 100x106 and 200×106 sperm/0.25ml supplemented with ideal ratio of royal jelly. In the last trial group, semen with 100×106 sperm / 0,25ml concentration supplemented with 1,5% royal jelly was thawed following deep freezing (-196°C) after (at least 7 days) to test motility and was used in laparoscopic artificial insemination. The RJ supplementation resulted in a significant (P < 0.05) increase of sperm viability with the ratio of ≥ 1% RJ after 24 h compared to lower ratio of RJ supplemented semen. A significant protective effect of RJ was obtained at 1.5% (68%) and 2% (69%) concentrations in 120h incubated time point.