Allium cepa'da tartrazin'in sebep olduğu fizyolojik, anatomik ve sitogenetik değişimlerin araştırılması
Investigation of the cytogenetic, anatomic and physiological changes in Allium cepa induced by tartrazine
- Tez No: 449412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada gıda katkı maddesi olan Tartrazin'in Allium cepa L. hücrelerinde meydana getirdiği fizyolojik, anatomik ve sitogenetik etkileri araştırılmıştır. Test materyali olarak Allium cepa tohumları kullanılmıştır. Fizyolojik parametrelerden çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık artışı; sitogenetik parametrelerden kromozom hasarları, mikronukleus (MN) ve mitotik indeks (MI); anatomik parametrelerden ise anatomik hasarlar incelenmiştir. Uygulama grubundaki tohumlar 50, 100 ve 200 ppm dozunda Tartrazin ile 72 saat süresince muamele edilmiştir ve elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; kontrol grubuyla karşılaştırıldığında çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık artışı, kromozom anormallikleri, mikronukleus sıklığı ve kök anatomisindeki önemli değişimler saptanmıştır. Doza bağlı olarak Tartrazin'in tüm uygulama gruplarında çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık artışı ve mitotik indeksi azaltığı; kromozom anormallikleri, mikronukleus oranını ve anatomik hasarları ise arttırdığı tespit ediliştir. Yapılan mikroskobik incelemeler sonucunda Tartrazin uygulamasının Allium cepa kök ucu hücrelerinde fragment, yapışkan kromozom, kromozom köprüsü, kromatinin eşit olmayan dağılımı ve c- mitoz şeklinde kromozomal hasarların oluşumunu teşvik ettiği görülmüştür. Ayrıca Tartrazin uygulamasını kök ucu hücrelerinde yassılaşmış hücre çekirdeği, korteks hücrelerinde bazı maddelerin birikimi, hücre deformasyonu, belirgin olmayan iletim doku, nekroz ve korteks hücre çeperlerinde kalınlaşma gibi anatomik hasarların oluşumuna da sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study physiologic, anatomic and cytogenetic effects of tartrazine as food additives on Allium cepa L. was investigated. Allium cepa bulbs were used as test materials. Germination percentage, root lenght, weight gain were investigated as physiological parameters; chromosome aberrations, micronucleus (MN), mitotic index (MI) were investigated as cytogenetic parameters, anatomical damages were investigated as anatomical paramater. Allium cepa bulbs in treatment groups were treated with 50, 100 and 200 ppm Tartrazine and the results were evaluated by ststically analysis. As results, significant changes were observed in germination percentage, roort lenght, weight gain, chromosome aberrations, micronucleus frequency and root anatomy. A decrease in germination percentage, root lenght, weight gain, mitotic index and an increase in chromosome aberrations, micronucleus frequency and anatomical aberration were observed in Tratrazine treated gropus with dose-dependent manner. From the microscobic examinations, it was determined that the tartrazine induced the chromosomal aberrations in Allium cepa root cells such as fragment, sticky chromosome, chromosome bridge, unequal distribution of chromatine, c-mitosis. And also tartrazine treatment caused anatomical changes such as flatted form of cell nucleus, accumulation of substances in cortex, cell deformation, unclear vascular tissue, necrosis and thickening in cell wall.