Allium cepa L. kök ucu hücrelerinde dithane fungusitinin teşvik ettiği toksik etkilerinin araştırılması
Investigation of toxic effects encouraged by dithane fungicide on Allium cepa L. root tip cells
- Tez No: 449416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU, PROF. DR. KÜRŞAD YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
Bu çalışmanın amacı, Dithane fungusitinin farklı dozlarının Allium cepa L. kök ucu hücreletindeki toksik etkilerini araştırmaktır. Bu nedenle çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık kazanımı, mikronukleus sıklığı (MN) ve kromozomal hasarlar toksisitenin indikatörü olarak kullanılmıştır. Tohumlar bir (1) kontrol ve üç (3) Dithane uygulama grubu olarak dört (4) gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki tohumlar çeşme suyu, uygulama grubundaki tohumlar ise 72 saat süresince 125, 250 ve 500 ppm dozunda Dithane ile muamele edilmişlerdir. Sonuçta, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında Dithane uygulanan gruplarda doza bağlı olarak çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık kazanımının azaldığı, kromozomal anormallikler ve mikronukleus (MN) sıklığının ise arttığı tespit edilmiştir. Yapılan mikroskobik incelemeler sonucunda kök ucu hücrelerinde fragment, yapışkan kromozom, kromozom köprüsü, kromatinin eşit olmayan dağılımı, iğ ipliği anormalliği, ters kutuplaşma, c-mitoz ve binukleuslu hücre şeklindeki kromozomal hasarlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the toxic effects of different doses of Dithane on Allium cepa L. root tips. Germination percentage, root length, weight gain, micronucleus (MN) frequency and chromosomal aberrations (CAs) were used as indicators of toxicity. The seeds were divided into four (4) groups; one (1) as control and three (3) as Dithane treatment groups. Seeds in control group were treated with tap water and seeds in treatment groups were treated with 125, 250 and 500 ppm doses of Dithane during 72 hours. As a result, germination percentage, root length and weight gain decreased, micronucleus (MN) frequency and chromosomal aberrations (CAs) were increased depending on the treatment dose in the seeds exposed to Dithane when compared with the controls. The results of microscopic examinations, Dithane fungicide encouraged chromosomal damages as fragment, sticky chromosome, chromosome bridge, unequal distribution of chromatin, spindle abnormality, reverse polarity, c-mitosis and binucleated cell on root tip cells.