Soğan ( allium cepa L. ) kök ucu hücrelerinde mitoz ve büyüme parametreleri üzerine ridomil fungusitinin etkileri
The effects of fungicide ridomyl on growth parameters and mitosis in onion ( Alli̇um cepa L. ) root tip cells
  1. Tez No: 514524
  2. Yazar: İLKNUR GÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, bir fungusit olan Ridomil Gold MZ 68 WG' nin farklı dozlarının Allium cepa L.'daki fizyolojik, sitogenetik ve anatomik etkileri araştırılmıştır. Çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık artışı fizyolojik parametreler; mikronükleus (MN), mitotik indeks (MI) ve kromozomal anormallik sıklığı sitogenetik parametreler; kök ucu meristematik hücrelerindeki hasarlar ise anatomik parametreler olarak ele alınmıştır. Sonuçta, Ridomil'in artan dozu ile orantılı olarak çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık kazanımı ve MI'in azaldığı, MN ve kromozomal anormalliklerin ise arttığı tespit edilmiştir. Ridomil uygulaması fragment, yapışkan kromozom, kromozom köprüsü, kromatinin eşit olmayan dağılımı, c-mitoz, ters kutuplaşma ve binükleuslu hücre şeklinde kromozomal hasarlara neden olmuştur. Ayrıca, Ridomil uygulaması, kök ucu meristematik hücrelerinde yassılaşmış hücre çekirdeği, belirgin olmayan iletim doku, korteks hücre deformasyonu, epidermis hücre deformasyonu, korteks hücre çeperinde kalınlaşma ve kortek hücrelerinde bazı maddelerin birikimi şeklinde anatomik hasarları teşvik etmiştir. Sonuç olarak, Ridomil uygulamasının Allium cepa'da doza bağlı toksisiteye neden olduğu, Allium cepa testininde bu toksisitenin ortaya çıkarılmasında kullanışlı bir indikatör olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physiological, cytogenetic and anatomic effects of different doses of Ridomyl Gold MZ 68 WG, a fungicide were investigated in Allium cepa L. Germination percentage, root length and weight gain as physiological parameters; micronucleus (MN), mitotic index (MI) and chromosomal abnormality frequency as cytogenetic parameters; damage to root tip meristematic cells are considered as anatomical parameters. In conclusion, it was determined that germination percentage, root length, weight gain and MI decreased, MN and chromosomal abnormalities increased in proportion to the increased dose of Ridomyl. Ridomyl application caused chromosomal damage in the form of fragments, sticky chromosomes, chromosomal bridges, unequal distribution of chromatin, c-mitosis, reverse polarity, and binucleated cells. In addition, Ridomyl administration has promoted anatomical damage in the form of flattened cell nuclei in root tip meristematic cells, nonspecific transmission tissue, cortex cell deformation, epidermis cell deformation, thickening of the cortex cell wall, and accumulation of certain substances in cortical cells. In conclusion, it is concluded that the application of Ridomyl causes toxicity due to dose in Allium cepa, and Allium cepa test has been shown to be a useful indicator for the detection of this toxicity.