Teknoloji transfer ofisleri için kritik başarı faktörleri
Critical success factors for technology transfer offices
- Tez No: 449428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada, üniversite/araştırma organizasyonları – sanayi/endüstri işbirliği açısından oldukça önemli enstrümanlardan olan teknoloji transfer ofisleri (TTO'lar) veya türevi organizasyonlar için kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, öncelikle kapsamlı bir literatür incelemesi gerçekleştirilmiştir. Literatür incelemesinden damıtılan bilgilerle, TTO'lar veya türevi organizasyonlar için kritik başarı faktörlerini belirlemek üzere özgün ve kapsamlı bir anket hazırlanmıştır. Anket, uzman gözden geçirmeleriyle rafine edilmiş ve pilot olarak uygulanmıştır. Pilot uygulama sonucunda toplanan veriler ve dönütler dikkate alınarak, anket tekrar rafine edilmiş ve uzman gözden geçirmeleri sağlanmıştır. Son hâline getirilen anket kullanılarak, Türkiye'de TTO'lar veya türevi organizasyonlarda uzman/profesyonel olarak çalışan/görev alan veya bu konu ile ilgili 230 kişiden veri toplanmıştır. Anketin güvenilirlik ve geçerliliği sağlanmıştır. Toplanan veriler üzerinde, kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modeli yaklaşımına göre analizler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmış, ilk model oluşturulmuş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Sonrasında, modeli iyileştirmek amacıyla ve izlenen yaklaşım gerektirdiği için, ilk model değiştirilmiş ve iyileştirilmiş, doğrulayıcı faktör analizleri tekrarlanmış, iyileştirilmiş final model oluşturulmuş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuçta, TTO'lar veya türevi organizasyonlar için kritik başarı faktörleri konusunda, 11 kritik başarı faktörü, bu faktörlerle ilgili 67 öge, özellik ve/veya durum ve faktörler arasındaki 25 anlamlı ilişki belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarının, TTO'lar veya türevi organizasyonların süreçlerini ve performanslarını iyileştirme konusunda ilgili tüm paydaşlar için yararlı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine critical success factors for technology transfer offices (TTO's) or their derivatives which are highly salient instruments on the subject of university/research organizations – industry collaboration. In this context, primarily, a comprehensive literature review was conducted. With the intention of determining critical success factors for TTO's or their derivatives, an authentic and comprehensive questionnaire was prepared by using the information distilled from the pertinent literature review. The questionnaire was refined by means of expert reviews and a pilot study was applied. Regarding the collected data and feedbacks from the pilot study, the questionnaire was again refined and expert reviews were again ensured. By using the finalized questionnaire, data were collected from 230 people in Turkey who work as experts/professionals in/for TTO's or their derivatives or who are associated with this subject. Reliability and validity of the questionnaire were ensured. Analyses were conducted on the collected data with reference to the partial least squares structural equation modeling approach. In this scope, exploratory and confirmatory factor analyses were applied, the initial model was composed, and evaluations were done. Subsequently, to improve the model and as required by the followed approach, the initial model was modified and improved, confirmatory factor analyses were repeated, the improved final model was composed, and evaluations were done. Consequently, on the subject of critical success factors for TTO's or their derivatives, the 11 critical success factors, the 67 elements, features and/or situations related with these factors, and the 25 meaningful relationships among these factors were determined. It is evaluated that the results of this research will be of assistance for all relevant stakeholders in regard to improving processes and performances of TTO's or their derivatives.