Türkiye'de yaşayan kene türlerine ait feromonların bazı türevlerinin sentezlenmesi ve feromonik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some derivatives of the pheromones belonging the tick species living in Turkey and investigation of their pheromone features
- Tez No: 449453
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DİŞLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Ziraat, Chemistry, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, Ixodidae familyasına bağlı olan kenelerin Türkiye'de yaşayan türlerine ait feromonların bazı türevleri sentezlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, sentezde kullanılan feromonların anilin türevleri temin edilmiştir. Bu anilin türevlerinden hidroklorik asit veya sülfürik asit beraberinde sodyum nitrit kullanılarak diazonyum tuzları elde edilmiştir. Diazonyum tuzları pirolidin, morfolin ve piperidin ile ayrı ayrı tepkimeye sokularak yeni feromon türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin feromonik özellik gösterip göstermedikleri uzman denetiminde canlı keneler üzerinde incelenmiştir. Sentezlenen bleşiklerin yapıları ise Infrared Spektroskopisi (FTIR veya ATR), Sıvı Kromatografisi-Kütle Spektrometresi (LC MS) ve Nükleer Manyetik Rezonans (1H-NMR ve 13C-NMR) spektroskopileri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some derivatives of the pheromones regarding the tick species belonging to Ixodidae family and living in Turkey are synthesized. In the first phase of the study, aniline derivatives of the pheromones to be used in the synthesis were obtained. By using hydrochloric acid or sulphuric acid with sodium nitrite, diazonium salts were produced from these aniline derivatives. New pheromone derivatives were synthesized by reacting diazonium salts, pyrrolidine, morpholine and piperidine, separately. Whether the synthesized compounds show pheromone feature was experimented on the live ticks under the supervision of an expert. For analysis methods, infrared spectroscopy (FT IR/ATR), mass spectrometer (LC-MS) and nuclear magnetic resonance (1H NMR and 13C-NMR) spectroscopies were used.