Au/P3HT/n-Si (MPS) Schottky engel diyotların elektriksel ve dielektrik özelliklerinin frekansa sıcaklığa ve aydınlatma şiddetine bağlı incelenmesi
Investigation of electrical and dielectric characteristics of Au/P3HT/n-Si (MPS) Schottky barrier diodes depending on frequency, temperature and illumination intensity
- Tez No: 449473
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHİR BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Au/P3HT/n-Si (MPS) Schottky engel diyotların (SBD) elektriksel özellikleri, akım-voltaj (I-V), kapasitans- voltaj (C-V) ve iletkenlik- voltaj (G/-V) ölçümleri kullanılarak geniş bir frekans ve sıcaklık aralığında incelendi. Doğru öngerilim I-V ölçümlerinden; Au/P3HT/n-Si (MPS) SBD'nun ters-beslem doyma akımı (Io), idealite faktörü (n), sıfır-beslem engel yüksekliği (Bo), seri ve kısa devre dirençleri (Rs ve Rsh) sıcaklığın fonksiyonu olarak elde edildi. Ayrıca ara yüzey durumlarının dağılım profili (Nss); engel yüksekliği ve idealite faktörünün voltaja bağlı değişimi ve diyotun seri direnci dikkate alınarak tüm sıcaklıklar için elde edildi. Frekansa ve sıcaklığa bağlı C-V ve G/ω-V ölçümlerinden; difüzyon potansiyeli (VD), fermi enerjisi (EF), tüketim tabakasının genişliği (WD) ve engel yükseliği (B (C-V)) gibi temel diyot parametreleri elde edildi. Au/P3HT/n-Si (MPS) SBD'nun sıcaklığa bağlı C-V ölçümleri negatif kapasitans (NC) davranışı göstermiştir. Negatif Kapasitansa sebep olan etkenler incelenmiştir. Au/P3HT/n-Si (MPS) Schottky diyotunun metal ile yarıiletken arasındaki polimer tabaka için dielektrik sabiti ('), dielektrik kayıp (“), kayıp tanjantı (tan) ve ac elektrik iletkenlik (ac) ile reel ve imajiner elektrik modülü (' and ”) gibi dielektrik özellikleri geniş bir frekans ve sıcaklık aralığında C-V ve G/-V ölçümleri kullanılarak incelendi. ', “, tanac ve ' ve ”değerlerinin frekans ve sıcaklığa oldukça bağlı olduğu gösterildi. Ayrıca, Au/P3HT/n-Si (MPS) Schottky diyotunun I-V karakteristikleri hem karanlık hem de farklı aydınlatma şiddetleri (0-250 W) altında oda sıcaklığında elde edildi. Aydınlatma şiddetine bağlı olarak deneysel I-V ölçümlerinden de Io, n, Bo, Rs, Rsh ve Nss gibi temel diyot parametreleri hesaplandı. Elde edilen deneysel sonuçlar mevcut literatür ile kıyaslamalı olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
The electrical characteristics of Au/P3HT/n-Si (MPS) Schottky barrier diode (SBD) have been investigated by current-voltage (I-V), capacitance-voltage (C-V) and conductance-voltage (G/-V) measurements in the wide range of frequency and temperature. The temperature dependent electrical parameters such as reverse-bias saturation current (Io), ideality factor (n), barrier height (B), series and shunt resistance (RS and Rsh) of Au/P3HT/n-Si (MPS) SBD have been investigated by using the forward and reverse bias current-voltage (I-V). The frequency and temperature dependent electrical properties of the Au/P3HT/n-Si (MPS) Schottky barrier diode have been investigated using C-V and G/-V measurements. The frequency and temperature dependence of electrical characteristics, such as diffusion potential (VD), fermi energy (EF), depletion layer width (WD) and barrier height (B(C-V)) were obtained. Temperature dependent capacitance-voltage (C-V) measurements of Au/P3HT/n-Si (MPS) Schottky barrier diode (SBD) showed negative capacitance (NC) behavior. The reasons of NC behavior were investigated. The frequency and temperature dependent dielectrical properties such as dielectric constant ('), dielectric loss (“), dielectric loss tangent (tan), ac electrical conductance (ac) and real and imaginary part of electric modulus (' and ”) of the Au/P3HT/n-Si (MPS) SBD have been investigated using C-V and G/-V measurements. The experimental results show that the ', “, tanac, ' and ”values were found a strong function of frequency and temperature. Also, the illumination dependence of the experimental I-V characteristics of the Au/P3HT/n-Si SBD was obtained from the measurements for both darkness and different illumination intensities (0-250 W) at room temperature. The values of I0, n, ΦBo, Rs, Rsh and Nss were also calculated, dependending on illumination intensity. Experimental results were compared with literature.