Biçim oluşturmada doğadan yararlanılarak üretken bir sistemin denenmesi
Trial of productive system regarding forming shape via benefiting nature
  1. Tez No: 449480
  2. Yazar: SAHAR SHADMAND
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte mimarlık alanında da gelişen işlemsel tasarım kavramı önemli bir yere sahip olmuştur. Bu gelişmeler doğrultusunda bilgisayar; sadece sonuç tasarım ürününü modellemek ve sunmakla kalmayıp, sunduğu algoritmik bakış açısıyla mimarlara tasarımlarını üretirken yardımcı olmaktadır. Algoritmik tasarım süreci olarak adlandırılan bu yaklaşımda tasarımı etkileyen veriler ve bu verilerin işleneceği kurallar iyi tanımlanmalıdır. bu kuralların değişebilir olması çok sayıda biçimsel alternatifin oluşmasına ve dönüştürülmesine olanak sağlamıştır. Bu sayede tasarımcı; hem var olan biçimlerin dönüştürülmesinde, hem de yeni veriler doğrultusunda biçim üretilirken destek bir yöntem olarak algoritmik anlayıştan yararlanabilmektedir. Bu tez kapsamında, algoritmik tasarım yöntemleri ile doğanın üretken yapısından ilham alınarak mimarlara biçim üretmede yardımcı olabilecek bilgisayar destekli bir üretken sistemin oluşturulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın yöntemi, doğada bulunan bazı canlı ve cansız varlıkların biçimsel oluşumları analiz edilmesi ve bu veriler doğrultusunda yeni biçimsel alternetifler üretecek bilgisayar destekli bir üretken sistem algoritmasının tanımlanması olarak belirlenmiştir. Tasarım algoritmasını yönlendirecek biçimlendirme kurallarının özünü doğada var olan düzen ve bu düzeni tanımlayan geometrik kurgu oluşturmaktadır. Tezkapsamında tasarlanan üretken algoritma ile hem doğanın ve hem de bilgisayarın tasarımcılara mimari biçim üretiminde ne derece yararlı olabileceği denenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of computer Technologies, the concept of operational design has taken an important place in architecture. In parallel with these developments, computer is not only a tool for modelling the end design product, but also helps architects via presenting algorithmic perspectives while they are designing. In this approach which is called algorithmic design process data that affect design and the rules in which these data are processed must be well defined. As these rules are changable, it is possible to create and transform many formal alternatives. Thus, designer can benefit from algorithmic approach as a support method while both transforming present forms and producing new forms in parallel with new data. Within the scope of this thesis, it is aimed that a computer aided productive system that can help architects produce forms by taking inspiration from nature via algorithmic design methods. In this respect, the method of the study involves analyzing the structural forms of both living and non-living things in the natüre and defining a computer aided productive system algorithm that will produce new formal alternatives. The natural order and the geometric setup that identifies this order create the essence of rules of form that will guide design algorithm. The productive algorithm designed within the scope of the thesis was tried as far as its benefits are concerned regarding the creation of form via both nature and computer.