Tokat Mustafa Ağa Hamamı koruma restorasyon önerisi
The protection restoration proposal of Mustafa Aga Bath in Tokat
  1. Tez No: 449479
  2. Yazar: GÖKHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışma Tokat İlinin tarihi kent merkezi olan Sulu Sokak Mahallesinde yer alan, yapısal özellikleri ve günümüze ulaşmış belgeler incelendiğinde 14. yüzyıl eseri olan Mustafa Ağa Hamamı konusunu içermektedir. Çalışmanın amacı, yapının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi amacıyla bugünkü durumunun analitik incelemelerle ve değerlendirmelerle belgelenmesi, restitüsyon analizi ve yorumu ile yapının özgün durumunun ortaya konulması ve uygun işlev verilerek yapının sürdürülebilir korunmasına yönelik restorasyon önerisinin sunulmasıdır. Çalışma; Mustafa Ağa Hamamı'nı belgeleyen rölöve ve tanımlama, özgün halini gösteren restitüsyon, çevresel analizler, karşılaştırmalı çalışma kataloğu ve yapının restorasyon projesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the fourteenth century Mustafa Aga Bath which is located in Sulu Sokak District which is the historical city center of Tokat province when its structural features and daily reaching documents are examined. The study aims to document in the analytical case of today's situation so that the structure can be safely transferred to future generations and to reveal the original situation of the work with the objective restitution analysis and interpretation of the work and to introduce a restoration proposal for sustainable preservation of the structure with proper functioning. The study includes the graphic documentation of the structure, the comparative study catalogue, restitution of its original state, environmental analysis and the restoration project.