Fingolimod benzeri bazı bileşiklerin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structure elucidation of some compounds like fingolimod
- Tez No: 449487
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIRIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bağışıklık sisteminin sinirleri çevreleyen miyelin kılıfını patojen bir yapı olarak algılaması ve ona karşı tepki göstermesi ile multipl skleroz (MS) hastalığı tanımlanır. Bu da sinirlerdeki elektriksel iletimin hedefinden sapmasına ve yerine ulaşamamasına yol açarak hastanın fiziksel hareketlerinin kısıtlar. MS tedavisinde, sinirleri hasar görmekten korumaya yardımcı olan, lezyonların gelişimini önleyebilen ya da en azından bunu yavaşlatan bazı ilaçlar kullanılmaktadır. MS'te ilaç tedavisinin ana hedefi, sinir hücresindeki miyelin ve aksonun yıkımına neden olan iltihap oluşturan süreci kontrol altına alarak hastalığın ilerlemesini engellemek ve durdurmaktır. Bu amaçla tıp alanında kullanılan ilaç etken maddelerinden bir tanesi fingolimod'tur. Fingolimod, antagonist etki göstererek bağışıklık sisteminin etkin üyelerinden olan akyuvarların lenf bezlerinden çıkışını engeller. Böylece sinir hücrelerini saran miyelin kılıfının akyuvarlar tarafından zarar görmesi engellenmiş olur. Bu sentez çalışmalarında da fingolimod hedef molekül olarak seçilmiştir. Yapısında alkillenmiş tetrazol bileşiği bulunduran bir dizi fingolimod benzeri bileşik sentezlenmiştir. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları ATR-FTIR, 1H-NMR, 13C-APT NMR ve LC-MS spektroskopisi teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multiple Skleroz (MS) is a very common disease of vital importance. It restricts the movement and physical activities of patients. MS treatment is not possible in full but significant progresses have been attained in the treatment of MS in the last few years. In the MS treatment, some drugs which help to protect nerves from damage are used. For this purpose, interferons, glatiramer acetate, fingolimod and cladribine are frequently used as active ingredients. Many of these compounds used in medicine are produced commercially and most of the research in this area is patented. However, its side effects are known.In this research, new substances like fingolimod which are more active than the existing drugs, with fewer side effects synthesized and structures of these synthesized compounds were verified by performing spectroscopic methods (FTIR, MS, 1H NMR, 13C NMR).