Kale ve nefer: Habsburg sınırında Osmanlı askerî gücünün yeniden örgütlenmesi (1699-1715)
Fortress and soldier: Reorganisation of the Ottoman military power on the Habsburg frontier (1699-1715)
  1. Tez No: 449527
  2. Yazar: ÖMER GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Osmanlılar, 1683-99 Harbi'nde sınırlarında stratejik önemi haiz kalelerini kaybettiler. Karlofça Antlaşması'ndan sonra, imparatorluğun askerî gücünü erozyona uğratan bu kayıpları telafi etmek için Bâbıâli devletin bütün kaynaklarını seferber etti. Bunun bir parçası olarak, Habsburg serhaddindeki Osmanlı askeriyesi yeniden örgütlendi; merkezinde Belgrad Kalesi ve garninozunun bulunduğu güçlü bir savunma hattı oluşturuldu. Osmanlılar bir taraftan serhad kalelerini modernize ederken, diğer taraftan da Bosna'da Una Nehri'nden Temeşvar'da Maroş Nehri'ne kadar uzanan coğrafyada, çoğu yerli kulu olmak üzere, neredeyse 40 bin asker istihdam ettiler. Bu tezin amacı Habsburg serhaddindeki söz konusu yeniden örgütlenmeyi askerî stratejik, malî, sosyo-ekonomik ve sosyo-askerî boyutlarıyla ele almaktır.
Özet (Çeviri)
Ottomans lost their strategically important fortresses on its frontiers in the War of 1683-99. After the Treaty of Carlowitz, the Sublime Porte mobilised all the sources of the state to recover these loses which weakened the military power of the empire. As a part of this, Ottoman military on the Habsburg frontier was reorganised; a strong defence line was constructed with the fortress and guarnison of Belgrade on its center. As Ottomans modernised their frontier fortresses on the one hand, they also employed nearly 40.000 soldier, mainly from local population, in a region lying from the Una River in Bosnia to the Maros River in Temesvár. This thesis aims to study the subjected reorganisation of the military power on the Habsburg frontier with its strategical, fiscal, socio-economic and socio-military aspects.