Derrida ve bağışlama: Belleğin yapısökümü
Derrida and forgiveness: Deconstruction of memory
- Tez No: 449546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHTAN YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma; bağışlama ve bellek ilişkisini Jacques Derrida'nın siyaset felsefesindeki rolü üzerinden ele alır. Bağışlama ve bellek ilişkisi, kimlik, farklılık, egemenlik ve sorumluluk tartışmaları açısından kurucu bir önem taşır. Bağışlama meselesinin önemi, yalnızca siyaset felsefesi alanındaki etik, sorumluluk, konukseverlik, dostluk, ölüm, suç, ceza, adalet, egemenlik, devlet ve inanç tartışmaları açısından taşıdığı öneme dayanmaz. Aynı zamanda bağışlama, insanın ontolojik bir problemle, yani siyasal bir var-olan olması ile ilgilidir. Bağışlama;“kim'lik”üzerinden her türlü verili sabitliğin yıkılması ve her seferinde yeniden kurulması arasındaki ilişkiyi değerlendirirken de öne çıkar. Derrida açısından; koşulsuz ve koşullu olarak ele alınabilecek olan bağışlama meselesi, aporetik oluşunun yanında, aslında, gerçekliğin tabi olduğu paradoksallığın imkânsız, ama mutlak ve saf olan halini sunar. Bu çalışma, bağışlama meselesini Derrida'nın siyaset felsefesindeki yansımaları üzerinden ele almakta, belleğe ilişkin bir sabitliğin ve hesaplanılabilirliğin ötesinde bir bağışlamanın siyasal ve etik olanaklılığını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the relationship between forgiveness and memory in relation to the role of Jacques Derrida in political philosophy. The relationship between forgiveness and memory has constitutive importance for the issues on identity, difference, hegemony, and responsibility. The importance of forgiveness is based not only on its importance in issues on ethics, responsibility, hospitality, friendship, death, crime, punishment, justice, hegemony, state, and belief in the field of political philosophy. At the same time, forgiveness is related to the fact that humanbeings are being related with an ontological problem revealed as political existence. Forgiveness becomes prominent while evaluating the relationship between deconstruction and reconstruction of any given consistency through“identity”. As well as being aporetic, forgiveness, which can be addressed as conditional and unconditional according to Derrida, presents impossible but absolute and pure state of paradoxicality on which the reality depends. This study addresses forgiveness in terms of Derrida's reflections on political philosophy and investigates the political and ethical probability of forgiveness beyond consistency and calculability in relation to memory.