Tüketici düşmanlığının boyutlarının ve satın alma niyeti üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Nitel bir araştırma
The dimensions of consumer animosity and their influence on purchase intention: A qualitative research
  1. Tez No: 449556
  2. Yazar: MELİS ERÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitim düzeyi yüksek tüketicilerin hangi ülkelere karşı düşmanlık hissettiklerinin ve bu ülkelere yönelik düşmanlığın boyutlarının belirlenmesi ve bu hislerin tüketicilerin söz konusu ülke ürünlerini satın alma niyeti üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu çerçevede Ankara ve Kütahya illerinde lisansüstü öğrenim gören veya öğrenimini tamamlamış 21 bireyden derinlemesine görüşme yöntemiyle veri toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, Türkiye'de eğitim düzeyi yüksek tüketicilerin Almanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Arap Ülkeleri (Irak, Suudi Arabistan ve Suriye), Bulgaristan, Çin, Danimarka, Ermenistan, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Kuzey Kore, Macaristan, Rusya, Sırbistan, Vatikan ve Yunanistan'a karşı düşmanlık hissettikleri belirlenmiştir. En fazla düşmanlık duyulan ülkelerin Amerika, Fransa, İsrail ve Rusya olduğu tespit edilmiştir. Tüketici düşmanlığı çalışmanın örneklemi için, ekolojik düşmanlık, ekonomik düşmanlık, savaş düşmanlığı, siyasi düşmanlık ve sosyo-kültürel düşmanlık şeklinde ortaya çıkmaktadır. Düşmanlığın en fazla hissedildiği ülkelerden olan Amerika'ya karşı siyasi düşmanlık, savaş düşmanlığı ve ekonomik düşmanlık, Fransa'ya karşı genel düşmanlık, İsrail'e karşı savaş düşmanlığı, ekolojik düşmanlık, politik düşmanlık ve sosyo-kültürel düşmanlık ve Rusya'ya karşı siyasi ve ekonomik düşmanlık hissedilmektedir. Tüketici düşmanlığı satın alma niyetini olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the countries that well-educated consumers have animosity and dimensions of animosity and examine the influence of these dimensions on purchase intention. For these purpose, data was gathered through the indepth interviews with 21 graduate and post-graduate students within the Ankara and Kutahya provinces. The data was analyzed with the combined use of descriptive analysis and content analysis methods. The findings of this study indicates that consumers that well-educated have animosity towards Germany, USA, Arab Counties (Iraq, Saudi Arabia and Syria), Bulgaria, China, Denmark, Armenia, France, Georgia, Croatia, India, Netherland, United Kingdom, Spain, Israel, Italy, Japan, North Korea, Hungary, Russia, Serbia, Vatican and Greece. Among these countries USA, France, Israel and Russia attracted the utmost feelings of hostility. Consumer animosity in Turkey manifests itself in forms of ecological animosity, economical animosity, war animosity, political animosity and socio-cultural animosity. For the USA, consumers have political animosity, war animosity and economical animosity. For Israel, consumers have war animosity, ecological, political and socio-cultural animosity. For France consumers have political animosity. Consumers have political and economical animosity towards Russia is being perceived. The findings also revealed that consumer animosity negatively influences purchase intention.