Gebelik ve bebek imgesi
Pregnancy and baby ġmage
  1. Tez No: 449557
  2. Yazar: NASIM SADEGH BARENJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERAP EMMUNGİL KARAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Annelik ve anneliğe özgü duygular geçmiĢten günümüze bütün toplumları etkileyen konulardandır. Bu konular çeĢitli dönemlerde, hem sanat alanında hem de sosyoloji, felsefe ve psikoloji gibi bilim dallarında araĢtırma malzemesi olmuĢtur. Annenin kendi içinde yaĢadığı olumlu ve olumsuz duygular ve yansıttığı gelgitli ruh halleri, çeĢitli toplumlar ve sanatçılar açısından çok farklı Ģekillerde anlamlandırılır ve ifade edilir. Bu süreci yaĢamıĢ olan sanatçı anneler, duygularını günlükler tutarak yazılı bir Ģekilde ifade ettikleri gibi görsel sanatlar alanında da çok zengin yorumlara ulaĢmıĢlardır. Görsel sanatlar açısından ele alınan yorumlarda, kadınların hak ve eĢitsizliği, toplumsal statüsü, toplumda algılanma biçimi, toplumsal cinsiyet, kadının toplumdan beklentileri vb. gibi sorgulamalarla, çoğunlukla toplumsal bir eleĢtirinin yansıtıldığı hamile kadın imgeleri zaman zaman bir anne açısından belirsizlik içeren bir iç dünyanın, somutlaĢtırılmıĢ birer yansıması ortaya konulur.
Özet (Çeviri)
Maternal and maternal feelings, specific to motherhood, are the issues that affect all societies from the past to the present. These issues have been the foci of research topics in various fields such as art, as well as sociology, philosophy and psychology. Different artists and societies express the positive and negative emotions that the mother has experienced in her life and the volatile moods, in very different ways. Artist mothers who have lived through this process have expressed and kept their feelings in written diaries and have reached very rich interpretations in the field of visual arts as well. In the interpretations of the visual arts, the criticisms on women's rights and inequality, social status, their perception in a gender-based society, women's expectation from society, and generally pregnant women's images, are often reflected in social criticisms that sometimes reveal an unknown inner world from mother‟s viewpoint.