On human rights in the context of economic thought: An alternative approach through the idea of public use of reason
İktisadi düşünce bağlamında insan hakları: Aklın kamusal kullanımı kavramı yoluyla alternatif bir yaklaşım
  1. Tez No: 449576
  2. Yazar: EMRE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tez, insan hakları ve iktisat arasında kurulabilecek alternatif bir bağlantıyı açıklamayı amaclamaktadır. Bu bağlantının, Kant'ın“aklın kamusal kullanımı”kavramının kapsamlı bir analizini içerdiğini önermektedir. Sivil toplum ve devlet gibi siyasi ekonominin temel kavramları, temelde Kant'ın olgunlaşma/erginleşme düşüncesine dayanan, fakat aynı zamanda çoğulcu toplum bağlamında onu aşan kavramsal bir çerçevede incelenmektedir. Tez, başta özerklik, özgürlük ve koşulsuz buyruk (kategorik imperatif) kavramları ile birlikte Kantçı felsefeye odaklanarak, aynı temel üzerinde yükselen insan hakları ve aklın kamusal kullanımı düşüncelerinin soruşturmasıyla başlamaktadır. Ardından, Rawls'un Kantçı“aklın kamusal kullanımı”kavramını dar bir siyasi boyutla yorumladığı“kamu aklı”düşüncesi ele alınmaktadır. Tez, bu noktada, Rawls'un yaptığı bu politik yorumlamanın ve kendi adalet teorisinden yaptığı politik dönüşün (political turn) ardındaki Hegelci felsefenin etkileri uzerine bir çözümleme içermektedir. Bununla birlikte, Rawlsçu yaklaşımdaki kamu aklı anlayışının Adam Smith'in“göğüs kafesinin içindeki adam”kavramının bir türevi olarak düşünülebileceği ortaya konulmaktadır. Politik iktisat bağlaminda Marx ve Bentham, insan hakları düşüncesi üzerine iki farklı argüman sunmaktadırlar, ancak bu argümanlar çoğulcu toplum düşüncesi temelinde bir soruşturma içermedikleri için tezin sorunsalı bakımından eksik kalmaktadırlar. Tez, bu argümanlara kamusal akıl yürütme ve çoğulcu toplum kavramları aracılığıyla ayrı bir bakış açısı getirmektedir. Ardından, kapasite yaklaşımı (the capability approach) bağlamında kapsamlı bir insan hakları ve sosyal adalet analizi ile soruşturma eklemlenmektedir. Bu bağlamda kapasite yaklaşımının, özellikle Nussbaum'un siyasi dönüşü ve güncellenmiş temel kapasiteler listesi dikkate alındığında, Rawlsçu politik liberalizm ile uyumlu olduğu savunulmaktadır. Tez, Hegel'in bahsi geçen“politik dönüşler”üzerindeki, özellikle Rawls'un kamu aklı ve makuliyet kavramları konusunda, etkisinin bir analizini de sunmaktadır. Sonuç olarak, tez, insan haklarının siyasi ve sosyal kurumlar vasıtasıyla koruma altına alındığı anayasal bir hukuk devletinin varlığının, aklın kamusal kullanımının olanaklılık koşulu olduğunu savunmaktadır. Bununla birlikte, bu koşul temel olarak iktisadi çerçevede sağlanan maddi imkanlarla zorunlu olarak bağlantılıdır. Bu analiz, iktisadın, aklın kamusal kullanımı için uygun koşulların sağlanmasında bir araç olarak düşünülmesi gerektiği düşüncesini öncelemektedir.
Özet (Çeviri)
The dissertation attempts to account for an alternative connection between human rights and economics. It suggests that this connection involves a comprehensive analysis of the idea of public use of reason. The fundamental concepts of political economy, such as civil society and state, are then re-visited within a conceptual framework which is originally based on Kant's notion of becoming mature, but at the same time, surpassing it in the extent of the pluralistic society. The thesis begins with an investigation of overlapping backgrounds of the idea of human rights with the idea of public use of reason by focusing on Kantian philosophy, particularly on the conceptions of autonomy, freedom and categorical imperatives. Next, it deals with Rawls's interpretation of the Kantian idea of public use of reason through a narrow political dimension. The thesis provides an account that place a strong emphasis on Hegel's influence on the“political turn”involved in Rawls's original thought. It is also argued that the political understanding of public use of reason in the Rawlsian approach can be considered as a derivative of Adam Smith's the man within breast. Marx and Bentham provide two different arguments for the idea of rights of man, nevertheless since they fail to provide an account of pluralistic society, their arguments remain inconclusive. The thesis presents a distinct approach to these arguments through the concepts of public reasoning and pluralistic society. It furthers this approach with an extensive analysis of human rights and social justice in the context of the capability approach. It is claimed that the capability approach is reasonably consistent with Rawlsian political liberalism especially when Nussbaum's political turn and her updated list of central capabilities are first considered. Finally, the thesis provides an analysis of“political turns”among which Rawls has a particular position regarding the influence of Hegel over his ideas of public reason and reasonableness. In conclusion, the thesis proposes that a constitutional state in which human rights are ensured through the political and social institutions is the condition of possibility for using reason publicly. Nevertheless, this condition is fundamentally connected to the material conditions of life provided within the economic framework. Such an interpretation suggests that economics should be considered as a means in providing the appropriate conditions for using reason publicly.