Re-conceptualizing cyberterrorism: Towards A new definitional framework
Siber terörizmin yeniden kavramsallaştırılması: Yeni bir tanımsal çerçeveye doğru
  1. Tez No: 449577
  2. Yazar: NAZLI ZEYNEP BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM UDUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Siber alan ve terörizmin birleşiminden doğan siber terörizm, mevcut dünyamızı etkileyen örneklerin yetersizliğinden dolayı hakettiği önemi göremeyen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte, eski terörizmin yerini yeni terörizme bıraktığı, savaş ve devlet güvenliği anlayışlarının sürekli olarak değişime ve dönüşüme uğradığı gözükmektedir. Siber terörizm, bu anlamda zengin kaynaklı, yaratıcı ve yeni kaynakları beklenmedik ve alışılmadık şekillerde kendi isteği doğrultusunda geleneksel devlet güvenliğine kastedecek çevrim içi tehditler yaratacak biçimde şekillendirebilecek bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni terörizm kavramının Uluslararası İlişkiler çalışmaları ve devlet güvenliği açısından önemi ışığında, literatürdeki mevcut siber terörizm tanımlarının yarattığı kafa karışıklığı, karmaşıklık ve yetersizliğin incelenmesi, gelecekte karşımıza çıkabilecek siber terörizm tehditlerinin iyi anlaşılması açısından büyük önem taşımaktadır. Böylesine karmaşık bir fenomenin özelliklerini saptamak oldukça zordur, ancak aynı zamanda siber terörizm kavramının ne olduğunu ve ne olmadığını bilmeden devlet güvenliğine hizmet edecek daha iyi çözümler ve müdahale yöntemleri geliştirmek mümkün değildir. Bu kaygılardan hareketle tez siber terörizm kavramının en uygun ne şekilde tanımlanması gerektiğini araştırmaktadır. Tezin amacı, siber terörizm kavramını mevcut literatürdeki eksiklikleri giderecek, yeni ve operasyonel bir çerçeveye yerleştirmektir.
Özet (Çeviri)
Convergence of cyberspace and terrorism that is cyberterrorism might be an underrated issue for the moment due to the absence of real world examples. However, the ongoing transformation from old to new terrorism and changing perceptions of war and state security proves the opposite. Cyberterrorism is a resourceful, innovative, and an unconventional way to produce unpredictable and online threats against the traditional state marked by strict physical borders. Due to the significance of new terrorism for state security and IR, it is important to understand why current definitions are remaining to be ambiguous, complex, and insufficient in combating future cyberterrorist threats. Characterizing such a complicated phenomenon might not be an easy task, whilst without knowing what cyberterrorism is, and what it is not, we cannot develop better solutions or generate better responses for state security. Departing from these concerns, this thesis asks: what could be the proper definition for cyberterrorism? The aim is to provide a new, operational framework to address lacking insights in the current literature.