Perceived classroom environment, sociodemographic background, and achievement goals as predictors of students' academic striving
Öğrencilerin akademik mücadelesinin yordayıcıları olarak algılanan sınıf ortamı, sosyodemografik özellikler ve başarı hedefleri
  1. Tez No: 449578
  2. Yazar: AYŞE NUR DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATHANASIOS MOURATIDIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sınıf öğrenme ortamı, öğrencilerin başarı için mücadele ettikleri bir ortam olarak düşünülebilir ve yapılan çalışmalar rekabetçi bir sınıf ortamının öğrenme ve yeterlilik için mücadele etmenin desteklendiği bir sınıf ortamından daha az uyumsal olduğunu göstermektedir. Ancak bu temel bulgu özellikle liselerde rekabetin çokça bulunduğu Türkiye'de henüz test edilmemiştir. Bu tez çalışmasının asıl amacı, algılanan sınıf ortamının öğrenme stratejileriyle ilişkili olup olmadığını test etmek; ayrıca başarı hedeflerinin bir yandan algılanan sınıf ortamı ve ailenin sosyoekonomik durumu, öte yandan öğrencinin akademik başarısı ve öğrenme stratejileri arasında aracılık edip etmediğini test etmektir. Bu sorulara cevap bulmak amacıyla, Ankara'da bulunan liselerde 369 öğrenciye (181 erkek, 178 kız, 10 kişi cinsiyet belirtmedi) ulaşılarak kesitsel bir çalışma yapılmıştır. Hiyerarşik regresyon analizlerin sonuçlarna göre, algılanan öğrenme-odaklı sınıf ortamı öğrenme-odaklı başarı hedefini pozitif olarak yordamaktadır. Öğrenme-odaklı başarı hedefi ise zorluklarla mücadeleyi pozitif olarak yordarken, zorluklardan kaçınmayı negatif olarak yordamaktadır. Aynı zamanda, algılanan performans-odaklı sınıf ortamı performans-yaklaşma ve performans-kaçınma odaklı hedefleri positif olarak yordamaktadır. Performans-kaçınma hedefi ise zorluklardan kaçınmayı positif olarak yordarken, zorluklarla mücadeleyi negatif olarak yordamaktadır. İlginçtir ki, 1.dönem notları kontrol edildiğinde, performans-yaklaklaşma odaklı hedefler akademik başarıyı pozitif olarak yordamaktadır. Bu sonuçlar işaret etmektedir ki, rekabetçi sınıf ortamı daha riskli iken öğrenme odaklı sınıf ortamı daha iyi öğrenme stratejilerine yol açmaktadır. Çünkü rekabetçi sınıf ortamı performans-yaklaşma odaklı hedefe, o da akademik başarının artmasına yol açmasına ragmen rekabetçi ortam aynı zamanda performans-kaçınma odaklı hedefe, o da düşük akademik başarıya ve daha az uyumsal öğrenme stratejilerine yol açabilir. Çalışmanın sonunda, bu bulgular başarı hedefi kuramı çerçevesinde tartışılmıştır. Daha sonra çalışmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Classroom learning environment is considered to create the framework within which students are striving for success and research has shown that a competitive learning environment is less adaptive than a classroom environment where strivings for mastery and learning are encouraged. Yet, this core finding has not been extensively tested in Turkey where there is a lot of competition in the high school classroom. The main purpose of this thesis was to investigate perceived mastery versus competitive learning environment relates to better learning strategies; also, whether achievement goals would mediate the relation between perceived classroom goal structures and socioeconomic status of family on the one hand and academic achievement and learning striving on the other hand. To address these questions, a cross-sectional design was used in which participants were 369 students (181 males; 178 females; 10 students did not report their gender) from high school in Ankara, Turkey. Hierarchical regression analyses revealed that perceived mastery-approach goal structures predicted positively mastery-approach goals, which in turn predicted positively challenge-seeking and negatively challenge-avoidance. Also, perceived performance goal structures predicted positively performance-approach goals and performance-avoidance goals with the latter being in turn negative predictors of challenge-seeking and positive predictors of challenge-avoidance. Interestingly, performance-approach goals were positive predictor of grades, even after controlling for mid-year grades. These results suggest that a mastery climate is conducive to better learning strategies while a competitive climate is riskier because although it may lead to the endorsement of performance-approach goals and in turn to better performance, it may lead as well to endorsement of performance-avoidance goals and in turn to less adaptive learning strategies. These results are further discussed from the perspective of the Achievement Goal Theory, followed by the limitations of the study and suggestions for future studies.