Destinasyon pazarlaması kapsamında marka aşkı ile destinasyon marka sadakati arasındaki ilişki
Scope of destination marketing, the relationship between brand love and destination brand loyalty
  1. Tez No: 449631
  2. Yazar: AHMET SERCAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA UCA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Marka aşkı; tüketicilerin marka için hissettikleri bağlılığın derecesidir. Bu tez çalışmasında, marka aşkı ile marka sadakati arasındaki ilişki destinasyon pazarlaması kapsamında uygulamalı olarak incelenmiştir. Çalışmada öncelikle; destinasyon, destinasyon pazarlaması, marka aşkı ve marka sadakati konuları teorik olarak ele alınmıştır. Daha sonra literatür taraması kapsamında marka aşkı ve destinasyon marka sadakati değişkenleri ile ilgili çalışmalara ve ölçeklere yer verilmiştir. Tezin uygulama kısmında ise, farklı ülkelerden 302 katılımcı turiste İstanbul destinasyonu ile ilgili sorular içeren bir anket uygulanmıştır. Ankete katılan turistlerin İstanbul destinasyonuna yönelik marka aşkı ve marka sadakati algılamaları incelenerek, bu değişkenlerin demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde; cinsiyet ve medeni durum değişkenlerinin marka aşkı ve marka sadakati üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilmemiştir. Yaşa göre ise, marka aşkında anlamlı bir farklılık bulunurken, marka sadakatinde anlamlı bir farlılık bulunmamaktadır. Gelirin marka sadakatini etkilediği ama marka aşkını etkilemediği saptanmaktadır. Ayrıca, marka aşkı ile marka sadakati arasında yüksek bir ilişki olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brand love, degree of a consumer loyalty. Consumer is loyal on pasionate way. In this thesis, it is being examined in the context of practical relationship between brand love and brand loyalty within the destination marketing. In this study; after destination, destination marketing, brand love and brand loyalty were discussed in theory; tourists variables were exmanined affecting the brand love and brand loyalty for İstanbul and it was given to studies on it. A questionnaire with questions about İstanbul from different countries have applied to 302 participant tourists during the implementation phase of the thesis. This survey show us whether tourists are loyal and love for Istanbul or not –and- whether there is a relationship between brand love and brand loyalty or not. As a result of the analysis made; gender and marital status variables significant effect weren't identified to brand love and brand loyalty. In age variable while there is a significant difference in brand love, there are no significant differences in brand loyalty. Also that was determined income influences brand love but doesn't influence brand loyalty. Furthermore, A high correlation was found between brand love and brand loyalty.