The relationship between regional development agencies and civil society in Turkey: The example of Eastern Mediterranean development agency
Türkiye'de bölgesel kalkınma ajansları ile sivil toplum arasındaki ilişki: Doğu Akdeniz kalkınma ajansı örneği
  1. Tez No: 449672
  2. Yazar: MEHMET TURGUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇAYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmayla birlikte; kalkınma ajanslarıyla sivil toplum arasında oluşan organik bağın analizi Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerini kapsayan TR63 Düzey 2 Bölgesinde kurulan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı örneği üzerinden yapılmış olup üstlenilen roller ve yeni oluşan ilişkiler araştırılmıştır. Bu kapsamda; yeni kamu yönetimi anlayışıyla ön plana çıkan bölgesel kalkınma ajansları, sivil toplum, kalkınma ajanslarının sivil toplum kuruluşlarıyla olan ilişkilerinin kapsamı ve kalkınma ajanslarının destek mekanizmalarından sivil toplumun faydalanma istatistikleri, anket çalışmaları, veri analizleri ve mülakatlarla birlikte açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the relation between regional development agencies and civil society in Turkey by specifying on the example of Eastern Mediterranean Development Agency in TR63 Level 2 Region, which covers Hatay, Kahramanmaraş and Osmaniye provinces. In this sense, after main concepts and arguments on regional development agencies and civil society organizations, the scope of the relations between them have been explained by using data analysis, support tables, survey and interview results made with civil society organizations in this region and authorities on the issue of regional development agencies.