The relationship between organizational commitment and turnover intention: The case of regional development agencies
Örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki, bölgesel kalkınma ajansları örneği
  1. Tez No: 449671
  2. Yazar: ERAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AKDEVE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti kavramları örgütler için oldukça önemli yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca örgütsel bağlılığın işten ayrılma niyetinin önemli bir yordayıcısı olup olmadığını Türkiye'de bulunan bölgesel kalkınma ajanslarında incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde yer alan örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti literatür taraması, araştırma soruları ve hipotezler için kaynak niteliğindedir. Araştırmanın amacına ulaşması için demografik bilgi formu, örgütsel bağlılık ölçeği ve işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılarak ajans çalışanlarına anket uygulanmıştır. Türkiye'nin farklı bölgelerinde yer alan ajanslarda çalışan 215 katılımcıdan veriler toplanmış ve SPSS 22 programında analize tabi tutulmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre örgütsel bağlılık düzeyi ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişkinin olduğu tespit edilmiş ve ayrıca örgütsel bağlılığın ve alt boyutlarının işten ayrılma niyeti üzerinde yordayıcı etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Son olarak işten ayrılma eğiliminin bazı demografik özelliklere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Araştırmanın sonuçları ilgili literatür dahilinde detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of organizational commitment and turnover intention have significant place for organizations. The aim of this study is to analyze the relationship between organizational commitment and the turnover intention. Besides, it investigates whether the turnover intention is an important predictor of the turnover intention of employees of Regional Development Agencies. Organizational commitment and the turnover intention literature scanning that is in the first section of the study has a resource value for research questions and hypotheses. In order for the study to reach its aim, a questionnaire was conducted among agency employees by using a demographic information form, the organizational commitment scale and the turnover intention scale are used. The data was obtained from 215 participants who work in the agencies in the different regions of Turkey and it was analyzed through SPSS 22 programme. According to the results gained from the study, it is detected that there is a significant and negative relationship between the level of organizational commitment and the turnover intention and besides, it is found out that organizational commitment and its components have predictor effect on the turnover intention. Lastly, the tendency of quitting the job differs significantly according to some demographic characteristics. The results of the study were discussed in detail within the relevant literature.