Building a brand in digital media (Brand awareness and brand management with interactive agencies and their strategies)
Dijital medyada marka oluşturma (Marka bilinirliliği ve interaktif ajanslar ile marka yönetimi ve strateji oluşturma yöntemleri)
- Tez No: 449713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Arka Plan: Önce tüm çözümleri, araç ve yöntemleri de dahil olmak üzere mevcut dijital medya kullanımının kritik noktalarını öğrenmek ve tüm çözümler için kullanılan araç ve yöntemleri tanımak için mevcut kaynaklardan literatür taraması yapılmıştır. Ardından, markaların bireysel ya da kitleye yönelik yaptığı en başarılı interaktif çalışmalara yer verilecek ve projeler üzerinde tartışılacaktırSonuç: Dijital medya araçları ve dijital medya fonksiyonları olacak şekilde iki başlık altında, farklı ajanslardan örnek alınmış başarılı interaktif çalışmalar bir tablo üzerinde gösterilecektir. Bu başlıklara yer verilirken, dijital medya denilince kullanılan yöntemler ve bu yöntemlerin oluşmasına neden olan hedef kitlenin ihtiyaçları, ulaşılması gerekilen fonksiyonlar dikkate alınmıştır. Yöntemler ve fonksiyonlar birbiriyle bağlantılı olsa da ayrı başlıklar halinde olduğundan iki ayrı tabloda gösterilmiştir çünkü bir yöntem birden çok gereksinimi karşılamakta ve paralelinde bir interaktif çalışmada yer alan yöntemin içinde sadece bir gereksinime karşılık iş bulunmaktadır. Karşılaştırmalı tablolardan çıkan sonuçlara bağlı olarak, yöntemler ve fonksiyonların birbiriyle olan bağına dikkat çekmek adına, bir harita oluşturulmuştur. Bu şekilde, dijital medya denilince kullanılan yöntemler ve yöntemlerin oluşmasına neden olan hedef kitlenin ihtiyaçları, ulaşılması gerekilen fonksiyonlar olarak bu iki ayrı başlık altındaki alt başlıkların birbiriyle bağlı olduğunu gösterilmiştir.Sonuç: Ajanslardan alınan başarılı interaktif çalışmaların incelenmesi ardından, dijital reklam, medya ve pazarlama açısından markalar ile ajansların çözüm ortaklıklarına dikkat çekilecektir. Proje süresince medyanın, kitlenin kullanımında ne tür başlıklara dikkat edilmiş ve hangi yöntemler kullanılmış, hangi fonksiyonlar baz alınmış olduğuna dikkat çekilecektir.
Özet (Çeviri)
Background: First we will check the literature review for the critical points of current digitalmedia usage including all solutions, tools and methods. Later, we will discuss the importance of theinteractive works for brands as an enabler of individual and mass communication (mostly via socialmedia) rather than broadcasting.Result: We will support the content with examples which I got as a case study from severalagencies and we will make a dimension table to check the case studies do to digital media tools anddigital media functions which the mass media want to see.Conclusion: The case studies and the feedback from the agencies show that some points becomemore significant with regard to digital advertising and marketing in literature. We will summarizethe influence of the agencies on the brands.