Title the impact of digital marketing on customer relationships and brand equity for luxury brands the case of Morocco
Dı̇jı̇tal pazarlamanın etkı̇sı̇ lüks markalar ı̇çı̇n müşterı̇ ı̇lı̇şkı̇lerı̇ ve marka değerı̇
  1. Tez No: 793977
  2. Yazar: SOUKAİNA DWICHE
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. GÜL ESİN DELİPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son zamanlarda lüks markaların sosyal ağlardaki varlığı her zamankinden daha ilgi çekici. Çok spesifik bir müşteri segmentini hedeflemek kolay değildir. Bu nedenle, dijital teknolojilerin özellikle marka değeri ve müşteri deneyimi bağlamında üst düzey markalar üzerindeki etkisini anlamak için bu konuyu seçtik. Sosyal ağlar yenilikçilik ve geleneksellik, çok yönlülük ile karakterize edilir ve bunlar bazen lüksün tam tersidir. Lüks markalarda rekabet çok yüksektir ve bu da dijital pazarlamayı uygulamak veya bir strateji olarak tanımlamak için doğru içeriği seçme ihtiyacını göstermektedir. İkincisinin amacı, hedef kitlelere satış yapmak veya çok sayıda potansiyel müşteriyi çekmek değil, aynı zamanda nasıl haraç ödeyeceğini bilen birinci sınıf reklamcılardan haber almak isteyen seçici tüketicilerin imajı ve itibarı ile çalışmaktır. Bu çalışmanın temel amacı, özellikle üst düzey markalar için sosyal medya pazarlamasının müşteri ilişkileri ve marka değeri üzerindeki beş farklı yönünü ele almaktır. Bu sayede, müşteri ilişkilerinin itici güçleri ile marka değeri arasındaki bağlantıyı anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu araştırmadaki tüm bilgiler çevrimiçi bir anketten toplanmıştır. Bu hipotezler daha sonra test edilmek üzere SPSS adlı bir yazılım aracılığıyla çalıştırılmıştır. Ayrıca, araştırmamızdan elde edilen sonuçlar, eğlencenin müşteri ilişkileri, marka denkliği, güven, marka farkındalığı ve marka itibarı gibi bağımlı değişkenlerle pozitif bir ilişkiye sahip olduğudur. Ayrıca, modanın tüketici ilişkileri faktörleri ile pozitif bir ilişkisi vardır. Ayrıca, ağızdan ağıza iletişim, müşterilerin bu markalara olan güven düzeyinin oluşturulmasına yardımcı olan önemli faktörlerden biridir. Dolayısıyla, ağızdan ağıza iletişim en önemli itici güç olarak kabul edilmektedir. Marka değeri sürücüleri, marka itibarı ve bilinirliği de ağızdan ağıza yayılmaya bağlıdır. Ayrıca, gelişmiş müşteri ilişkilerinin marka değeri üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bunlar, müşteri ilişkilerine odaklanarak SMM'nin Fas lüks moda endüstrisi üzerindeki etkisi üzerine yapılan araştırmalardan bazılarıdır. Çalışma, müşteri ilişkilerinin lüks moda markalarının marka değeri üzerindeki etkisini büyük ölçüde dikkate almıştır; Fas endüstrisini DIOR markası ile temsil etmektedir. Bu araştırmanın önemi, Faslı müşterilerin lüks moda ürünlerine yönelik tercihlerini ve marka bilinirliklerini artırmak ve markalarının itibarını geliştirmek için ilişkilerinin hangi yollarla güçlendirilebileceğini anlayabilmesidir.
Özet (Çeviri)
Recently, the presence of luxury brands on social networks has been more interesting than ever. It is not easy to target a very specific customer segment. We have therefore chosen this topic to understand the impact of digital technologies on high-end brands specifically in the context of brand equity and customer experience. Social networks are characterized by innovation and tradition, versatility. which are sometimes the opposite of luxury. The competition is very high in luxury brands which shows the need to choose the right content to implement digital marketing or define it as a strategy. The aim of the latter is not to sell to target audiences or attract large numbers of potential customers, but to work with the image and reputation of discerning consumers who want to hear from top-notch advertisers who also know how to pay tribute. The main purpose of this study is to consider the five different aspects of social media marketing, especially for high-end brands on customer relationships and brand equity. It will then help us comprehend the linkage between the drivers of customer relationships with brand equity. All the information in this research was collected from an online questionnaire. These hypotheses were then run through a software named SPSS to get tested. Furthermore, the results obtained from our research are that entertainment has a positive relationship with the dependent variables such as customer relationship, brand equity, trust, brand awareness, and brand repute. Furthermore, fashion has a positive relationship with consumer relationship drivers. Also, the word of mouth is one of the major factors that aid in building the trust level of customers in these brands. So, the word of mouth is considered the major driver. Brand value drivers, brand repute, and awareness are also dependent upon the word of mouth. Additionally, improved customer relationships have a huge impact on brand equity. These are some of the researches on the impact of SMM on the Moroccan luxury fashion industry, focusing on customer relationships. The study has majorly considered the impact of customer relationships on the brand equity of luxury fashion brands; representing the Moroccan industry with the DIOR brand. The importance of this research is that it can understand Moroccan customers' preferences for luxury fashion items and in what ways their relationship can be strengthened to increase their brand awareness and improve the reputation of their brand.