Sosyal medyanın marka bilinirliğine etkisi: Netflıx örneği
The effect of social media on brand awareness: The example of Netflix
  1. Tez No: 877204
  2. Yazar: SEMİH AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ÖYMEN ENGİNDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sosyal medya hızla gelişen ve yaygınlaşan etkisiyle markaların bilinirliklerini artırmak için önemli bir platform haline gelmiştir. Bu bağlamda yapılan araştırmalar, Netflix gibi dijital platformların marka bilinirliğinin, sosyal medya kullanımı ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Kullanıcıların sosyal medya platformlarında geçirdikleri zamanın artması, genellikle Netflix gibi markaların bilinirliğinin artmasına yol açmaktadır. Özellikle genç kullanıcılar arasında, Netflix markasının tanıtımında ve bilinirliğinde sosyal medyanın belirgin bir rolü olduğu gözlemlenmektedir. Marka bilinirliği ile işletmeler, tüketicilerin zihninde marka ile olumlu bir yer edinmek ve iyi çağrışımlarının olmasını isterler. Sosyal medya, markaların kitlelere hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayarak marka bilinirliklerini arttırırken, kullanıcıların da markalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar. Bu nedenle, markaların sosyal medyada aktif olarak varlık göstermesi ve etkileşimde bulunması, marka bilinirliğinin artması açısından kritik öneme sahiptir. Sosyal medyanın marka bilinirliğine etkisi üzerine yapılan bu araştırmada dikkat çeken bir nokta, farklı sosyal medya platformlarının Netflix markasının bilinirliği üzerinde benzer etkilere sahip olmasıdır. Instagram, Facebook, Twitter ve TikTok gibi platformlar, Netflix'in tanıtımı için eşit derecede etkili olabilmektedir. Bu durum, marka yönetimi stratejilerinin çeşitli sosyal medya kanallarına dengeli bir şekilde dağıtılmasının önemini vurgulamaktadır. Araştırma ayrıca, Netflix'in sosyal medya üzerinden içerik paylaşımının ve etkileşimin, marka bilinirliğinin oluşturulmasında kritik bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Netflix, ilgi çekici içerikleri, güncel paylaşımları ve kullanıcı deneyimleriyle etkileyici içerikler sunarak sosyal medya üzerinde geniş bir takipçi kitlesi elde etmiştir. Bu içeriklerin paylaşılması ve kullanıcılarla etkileşim sağlanması, markanın bilinirliğini artırmada etkili bir strateji olarak görülmektedir. Sonuç olarak, Netflix gibi platformların marka bilinirliğinin yönetilmesi, sosyal medya stratejilerinin dikkatlice planlanması ve uygulanmasını gerektiren bir süreçtir.
Özet (Çeviri)
Social media has become an important platform to increase the awareness of brands with its rapidly developing and widespread effect. In this context, research shows that brand awareness of digital platforms such as Netflix is directly related to social media usage. While an increase in time users spend on social media platforms generally leads to increased awareness of brands such as Netflix. It is observed that social media plays a significant role in the promotion and awareness of the Netflix brand, especially among young user: Businesses want to have a positive place with the brand in the minds of consumers and have good associations with brand awarenes: Social media allows brands to reach the masses quickly, increasing brand awareness and allowing users to learn more about brand: Therefore, brands must be actively present and interact on social media to increase brand awarenes: A striking point in this research on the effect of social media on brand awareness is that different social media platforms have similar impressions of the popularity of the Netflix brand. Platforms like Instagram, Facebook, Twitter, and TikTok can be equally effective for promoting Netflix. This highlights the importance of distributing brand management strategies balanced across various social media channel: The research also revealed that Netflix's content sharing and interaction via social media play a critical role in building brand awarenes: Netflix has gained a large following on social media by offering impressive content with interesting content, current shares, and user experience: Sharing these contents and interacting with users is an effective strategy to increase brand awarenes: As a result, managing brand awareness of digital platforms like Netflix is a process that requires careful planning and implementation of social media strategie.