Türk Hukuku'nda anayasa şikayeti
Constitutional complaint on Turkish Law
- Tez No: 449733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Anayasa şikayeti, dünyada uzun yıllardan beri insan haklarının korunmasında çoğunlukla etkili bir yol olarak kullanılmaktadır. Türk hukukuna ise 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği ile girmiştir. Anayasa değişikliği sonrasında kabul edilen 6216 sayılı Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun ile yasal düzenlemesi yapılmıştır.Araştırmada, anayasa yargısının genel özellikleri belirtilerek anayasa şikayetinin temel nitelikleri, işlevi üzerinde durulmuştur. Dünyada uygulanmakta olan çağdaş örnekler incelenmiştir. Türk hukuk sisteminde Anayasa Mahkemesi'nin yapısı ve denetim alanı açıklanmıştır. Anayasa şikayetinin tarihsel gelişimi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra Anayasa ve 6216 sayılı yasa çerçevesinde anayasa şikayeti ile korunan temel hak ve özgürlüklerin neler olduğu, başvuru koşulları açıklamıştır. Anayasa şikayetinin kabul edilebilirlik şartları ve kabul edilebilirlik incelemesi üzerinde durulmuştur. Anayasa şikayeti başvurularının esası hakkında inceleme ve verilecek kararların neler olabileceği tartışılmıştır. Ortaya çıkabilecek sorunlar ve bunlara yönelik çözümlere yer verilmiştir.Çalışma boyunca araştırma konusuyla ilgili kitaplar, makaleler, tebliğler yasal mevzuat ve mahkeme kararları incelenmiş ve internet kaynaklarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Constitutional complaint has long been deployed as an effective means to protect human rights in the world. It has been integrated into the Turkish legal system through the constitutional change in 2010. It has been legally designed with law no 6216, titled `The Law Regarding the Foundation of Constitutional Court and Rules of Procedure?.Identifying the general characteristics of constitutional jurisdiction, this study focuses on the basic features of constitutional complaint and its function. Within this study, contemporary examples that are globally in practice have been analyzed. The structure and power zone of the Constitutional Court have been explained as well. This project has also examined the historical development of constitutional complaint. Then, the project moves on to explore the fundamental rights and freedoms protected by constitutional complaint within the framework of the law no 6216 and terms of application. Conditions of acceptability and inspection of acceptability have been taken into consideration. This study has discussed decision on the merits and what potential resolutions could be. Ultimately, potential problems and solutions have been discussed.This study draws on related books, articles, legal prescripts and regulations, court decisions, and online resources.