Türkiye Pakistan ilişkilerinin tarihsel gelişimi
Hi̇stori̇cal development of Türki̇ye Paki̇stan relati̇ons
  1. Tez No: 449774
  2. Yazar: İSMAİL AKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 461
Özet
Pakistan, 1947 yılında Muhammed Ali Cinnah önderliğinde İngiliz idaresindeki Hindistandan ayrılarak Güney Asya Müslümanlarının ülkesi olma iddiasıyla kurulmuştur. Başlangıçta Batı Pakistan ve Doğu Pakistan adları altında birbirinden uzak iki ayrı bölgede kurulmuştur. Doğu Pakistan, 1971 yılında Pakistan'dan ayrılarak Bangladeş adıyla ayrı bir bağımsız ülke olmuştur. Pakistan ile Hindistan ana sebepleri Keşmir'e dayanan üç savaş yapmıştır. Pakistan, birçok kez askeri darbe yaşamıştır.Pakistan ile Türkiye liderlerinden ve üstesinden gelmek zorunda oldukları problemlerden tutun yaşam tarzlarına kadar birçok benzerliklere sahiptir. Geçmişten günümüze kadar hep iki dost ülke olmuşlardır. Her fırsatta birbirlerini desteklemişlerdir. Kültürel, siyasi, askeri ve dış politika alanlarında iyi seviyede ve başarılı ilişkiler ortaya koyarken aynı başarıyı ekonomik ilişkilerde gösterememişlerdir.Ekonomi alanındaki ilişkilerini geliştirmek amacıyla Afganistan'ın da katılımıyla Ekonomik Forum oluşturmuşlardır. Keşmir ve Kıbrıs sorunları konusunda iki ülke birbirlerini sürekli olarak desteklemektedirler. Ülkelerin liderleri ilişkileri canlı tutmak ve geliştirmek maksadıyla sık sık karşılıklı ziyaretler gerçekleştirmektedirler. Afganistan'ın da katılımıyla üçlü zirve toplantıları yaparak sorunlara çözüm aramakta ve işbirliğini geliştirme yollarını aramaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Pakistan was separated from what used to be called British India with the aim of being South Asia?s first Muslim country. It was founded by Muhammed Ali Cinnah in 1947. At the beginning, it was formed into two separate areas with the names of West Pakistan and East Pakistan. In 1971, East Pakistan separated from Pakistan with the new name of Bangladesh. Pakistan made war three times with India because of the Kashmir Problem. Pakistan has had military coups.Pakistan and Turkey have lots of similarities which extend from the leaders and the problems which they have to cope with, through life styles. They have been always friends with each other from the past until now. They have helped each other whenever they could. They have had good and succesful relations in the areas of cultural, politics, military and international relations but not enough in the economy.They formed an Economic Forum together with Afghanistan to seek development in economic relations. They provide mutual support on the problems of Kashmir and Cyprus. The leaders of the countries have made visits to each other to keep the relations alive and they are having summits together with Afghanistan for cooperation and to solve problems.