Kaşkay şairi ma'zun ve şiirleri (Transkripsiyon-metin-inceleme)
Kaşkay poet ma'zun and his poems (Transcription-text-analysis)
  1. Tez No: 449775
  2. Yazar: GÖKÇEN DURUKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 524
Özet
Çalışmamızda, Kaşkay Türklerinin en büyük şairi Ma'zun'un şiirlerinin transkripsiyonu ve şiirlerdeki bütün kelimelerin köken incelemesi yapılarak Kaşkay Türkçesinin kelime varlığı çıkarılmıştır. Şiirlerdeki sözcüklerin yapısal incelemesi yapıldıktan sonra şiirler, tematik ve şekil incelemesine tabi tutulmuştur.Tezimizde Türk Dünyası'nda fazla tanınmayan, hak ettiği noktaya gelemeyen Ma'zun hakkında bilgi verilmiş, Kaşkayların kökeni ve yaşadıkları coğrafya üzerinde durulmuş, yaşam tarzları ve geleneklerine değinilmiştir.Şairimizin şiirlerinden yola çıkarak Kaşkay Türkçesi üzerine küçük bir sözlük hazırlanmıştır. Bugüne kadar hazırlanan çalışmalar dikkate alınarak Ma'zun ve Kaşkaylar hakkında kaynakça düzenlenmiştir.ANAHTAR KELİMELERKaşkay, Ma?zun, şiir, transkripsiyon, inceleme
Özet (Çeviri)
In this study the transcription and origin analysis of poems by Ma'zun who is the most prominent poet of Kaşkay Turks, and the vocabulary of Kaşkay Türkish was obtained. After structural analysis of the vocabulary in the poems, the poems were subjected to thematic and formal analysis.In this thesis, Ma'zun, who is not known very well in the Turkish world and could not achieve the deserved status, is introduce, and the origins of Kaşkays and the geography they live in were emphasized, and their life styles and traditions were mentioned.A small glossary was prepared based on the poet?s works. Considering the works so far an bibliography was indexed about Ma'zun and Kaşkays.KEY WORDSKaşkay, Ma'zun, poem, transcription, analysis