Total parenteral nutrisyon uygulanan yenidoğan bebeklerde komplikasyonların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 679305
  2. Yazar: PELİN KÖŞGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME ESRA ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Parenteral beslenme yenidoğan yoğun bakımında önemli bir yere sahiptir. Prematüre bebeklerin beslenmesinde amaç, bebeğin aynı gebelik haftasındaki intrauterin büyüme hızını yakalamasıdır. Artmış metabolik gereksinimleri dolayısı ile preterm bebeklerde uzun süre beslenmemeye bağlı mortalite ve morbiditelerin arttığı gösterilmiştir. Bu nedenle pretem bebeklerde total parenteral beslenme bir zorunluluktur. Total parenteral beslenmenin uygulanmaya başlandığı ilk dönemlerde komplikasyon sıklığı ve çeşitliliği fazla olmakla birlikte, günümüzde kullanılan ürünlerle belirgin azalmıştır. TPN'ye bağlı komplikasyonlar, kateter ile ilişkili ve TPN solüsyonu ile ilişkili olmak üzere iki kategoride incelenir. Bu çalışmanın amacı yenidoğan bebeklerde TPN ilişkili komplikasyonları ve risk faktörlerini belirlemektir. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takibi süresince 24 saatten daha uzun süre TPN uygulanan 294 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. TPN ilişkili komplikasyonlar sepsis, kolestaz, hiperlipidemi, trombositopeni, pansitopeni, elektrolit imbalansı ve karaciğer fonksiyon bozukluğu olarak belirlenmiştir. Çalışma grubundaki 294 olgudan 96'sında TPN'ye bağlı komplikasyon geliştiği görülmüştür. Komplikasyonlar içinde % 21 ile en sık görülen komplikasyonun sepsis olduğu tespit edilmiştir. Parenteral beslenmeye bağlı komplikasyon geliştiği saptanan olgular, komplikasyon gelişmeyen olgularla genel özellikleri, beslenme özellikleri ve klinik izlem özellikleri açısından istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. TPN ilişkili komplikasyon gözlenen olguların doğum ağırlığı, boy, baş çevresi komplikasyon gözlenmeyen olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha küçük olarak bulunmuştur. (p değerleri sırasıyla 0.01, 0.009 ve 0.007). Sonuç olarak TPN'nin özellikle düşük doğum ağırlıklı, enteral beslenmeyi tolere edemeyen ağır hasta bebeklerde komplikasyonlara yol açtığı ve bu komplikasyonların önlenmesinde erken enteral beslenmenin önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parenteral nutrition is an important aspect of neonatal intensive care and can be life saving for critically ill neonates who are unable to receive adequate nourishment enterally. The goal of nutrition in the preterm infant is to achive a postnatal growth rate approoximating that of the normal fetus of the same gestational age. Mortality and morbidity were increased in preterm infants due to the increased metabolic requirement and longterm inadequate nutrition. There are several complications of parenteral nutrition that can cause severe problems for the preterm infants. The complication of parenteral nutrition are categorised as cateter and TPN solutions related. The aim of this study is to determine TPN related complications and its risk factors. 294 hospitalised neonates in neonatal intensive care unit with clinical history of receiving TPN more than 24 hours were examinated retrospectively. TPN related complications are sepsis, cholestasis, hyperlipidemia, trombocytopenia, pancytopenia, electrolyte imbalance, liver disfunction. TPN related complications was detected in 96 patients. The most prevelant complication was sepsis in 33 infants (21%). Two groups were compared with demografic variables nutrition status and clinical progress. In complication developed group birth weight, height and head circumference were detected significantly lower (p values are 0.01, 0.009 ve 0.007). İn conclusions, tpn related complications are developed in vlbw, feeding intolerant and critically ill infants and early enteral feeding prevents these complications.