Finansal tabloların düzenlenmesinde yapılan muhasebe hata ve hileleri
Accounting errors and fraud in the preparation of financial statements
- Tez No: 449809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇANAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Günümüz dünyasında son dönemlerde çeşitli gelişmelerin yaşandığı herkes tarafından bilinmektedir. Küreselleşen dünyanın ekonomik şartları içerisinde bir ülkede meydana gelen gelişmeler yalnızca o ülkeyi değil, o ülkeyle bağlantılı olan tüm ülkelerin ekonomilerini de etkilemektedir. Amerika Birleşik Devleti'nde bazı Avrupa ülkelerinde yaşanan küresel etkili skandallar, Enron, Worldcom, Xerox ve Parmalat bunların başında gelmektedir. Yaşanan bu küresel skandallara karşılık kurumsal yönetim gündeme getirilmiş ve skandallar kontrol altında tutulmaya çalışılmıştır. Ülkemizde ise; bazı bankaların dışında ciddi bir skandal yaşanmamıştır. Muhasebe skandallarının ardından başta ABD olmak üzere çeşitli devletler gerekli önlemler almışlar ve yasal düzenlemeler geliştirmişlerdir. Globalleşen dünyada muhasebe mesleğine gelecekte katkıda bulunmak için önce uyum gerekmektedir. Uyum ise yasal düzenlemelerin yapılması ve tartışmasız eğitim ile sağlanabilir. Muhasebenin uluslararası düzeyde uyumlaştırılmasında standartlar çok önemli fonksiyonlara sahiptirler. Çünkü muhasebe standartları, muhasebenin araçları durumundadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, it is known by everybody that there have been various developments recently. In the economic conditions of global world, developments in any country in the world affect not only home country but also other related countries' economies. U.S.A and some European countries based Enron, Worldcom, Xerox and Parmalat are well known examples of scandals effective at the global level. Organizational management was put on the agenda against these global scandals and scandals were tried to be kept under control. Our country has not witnessed with serious scandals except for some banks. After accounting scandals, different countries, in particular the USA, took necessary measures and developed regulations. In a globalizing world, in order to contribute to the accounting profession, adaptation is a primary need. Adaptation can be achieved by legal arrangements and indisputable training. Standards have very significant functions in the harmonization of accounting at the international level. Because accounting standards are in state of the accounting tools.