Ghost bodies in uncanny spaces: The tensions in Kurdish children's encounters with education in Mersin
Tekinsiz mekanlarda hayalet bedenler: Mersin'deki kürt çocuklarının eğitimle karşılaşmalarındaki gerilimleri
  1. Tez No: 449811
  2. Yazar: OKTAY AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NÜKET ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tez, devlet şiddetinden dolayı Mersin?e zorunlu olarak göç etmiş ailelerin bir tutunma stratejisi olarak eğitimi nasıl anlamlandırdıklarını ve bu anlamlandırma aracılığıyla eğitime ne gibi yatırımlar yaptıklarını anlamaya çalışmaktadır. Bu tez, 2010 yılında Mersin?de Kürt mahalleleri olarak bilinen ve adlandırılan mekânlarda gündelik deneyimlere odaklanan etnografik yöntemi esas almaktadır. Katılımcı gözlemci olarak gerçekleştirdiğim bu çalışmada, hem derin mülakatlar, hem odak grup görüşmeleri hem de hayat hikâyelerine bakmaya çalıştım. Bunun içinde, bu tez, okul, ev ve sokak gibi alanlarda ne tür bilgi biçimlerinin birbiriyle karşılaştıklarını ve bu karşılaşmalardan ne gibi farklı pratikler ortaya çıktığına odaklanmaktadır. Bu tez, ev ve okulun çocuk için yaşanmaz mekânlar haline geldiğini ve bu yaşanmazlığın çocuklar için sokağı farklı biçimde anlamlandırdığını iddia etmektedir. Çünkü çocuk bedeni, aile ve devlet arasında bir pazarlık nesnesi olarak kurgulandığından çocuğun varoluş alanlarını ortadan kaldırmakta ve sokak çocuk tarafından kendisini ifade edebildiği bir mekâna dönüştürülmektedir. Başka bir deyişle, çocuk sokağı özgürleşebileceği bir alan olarak kullanmaktadır. Ancak çocuk için sokak, bir kendini ifade etme alanı olarak kullanılırken, aile ve devlet için bir kayba, ittifakın bozulmasına ve iktidarlarının askıya alınmasına neden olmaktadır. Bu durumda hem aile hem de devlet çocuğu yeniden kendine bağlamak için farklı stratejiler kullanmaya çalışmaktadır. Devlet, sosyal sorumluluk projelerini ve STK?ları bu alana sokarak çocukları eğitime dâhil etmeye çalışmakta, bu da işlemez ise hukukun gücüne dayanarak cezalandırma ve hapis gibi mekanizmaları devreye sokar. Devlet bu sayede, hem çocuğu hem aileyi hem de mekânı kontrol altına almayı amaçlar. Aile de çocuğu sokaktan alıp kendine bağlamak için ya kendi işinde çalıştırmakta ya bir akrabasının yanında işe sokmakta ya da başka bir şehre akrabalarının yanına göndererek sokağı boşaltmayı hedefler. Aile, bu kontrol mekanizmalarıyla yeni geldiği yerde kalıcı bir yaşam ve tehlikeden uzak bir gelecek arzusuyla bunları yapar. Bu yüzden, sokak yeniden düzenlenmek ve böylece çocuk da kontrol altına alınmak istenmektedir. Ama tüm bu kontrol etme stratejileri, çocuk tarafından yeniden bozulmakta ve çocuk, sokak alanını kullanmaya devam etmektedir. Çocuk, aile ve devletin tüm kontrol etme girişimlerini ihlal ederek sokağı aile ve devlet için tekinsiz mekâna dönüştürür. Bu tekinsizlik, çocuğun varlığını, evi de okulu da tekinsiz mekâna dönüştürebilecek bir hayalete dönüştürür. Çocuğun varlığı, ailenin düzenini ve devletin egemenliğini bozan, kontrol edilemez bedenler haline gelir. Çocuğun her ihlali, eve ve okula musallat olacakmış gibi aileyi ve devleti korkutur. Bu anlamıyla, çocuklar sokağı kullanma anlarında aile ve devletin iktidarlarını askıya alabilmeleri bağlamında siyasal aktörler haline gelirler.
Özet (Çeviri)
This study examines how education has become a symbolic and material site of survival for the forcefully displaced in Mersin, Turkey. On the basis of ethnographically informed research, it focuses on the school, the home and the street as concrete sites where different forms of knowledge meet and give way to novel types of practices. This study adopted an ethnographic methodology which focused on the everyday experiences of the displaced in Mersin?s so-called ?Kurdish neighborhoods? in 2010. It particularly privileges participant observation, in-depth interviews and focus groups, with special attention on the analysis of personal narratives. I argue that the home and the school become impossible spaces for children and youth to inhabit because their bodies are reconfigured as objects of contestation between the family and the state. Within such a framework, the street emerges as a space loaded with subversive meanings for the children of the displaced; it becomes an open space to appropriate, and a space of freedom and articulation. On the other hand, it also becomes a site of loss and a breach of alliance for the state and the family as that is where the power of both are suspended. In this framework, the street is transformed into a site of intervention through different strategies of containment. On the one hand, the state mobilizes an array of strategies from social responsibility projects and NGO projects to legal punishment and imprisonment, targeting not only the children but also the family along with their social spaces. Families, on the other hand, draw on their social capital to accommodate the children in family businesses in an attempt to keep them off the streets. The children develop different forms of practices to resist, avoid and subvert these strategies of control and render the street an uncanny site of defiance for both the state and the family. As a result, the children become ghosts whose uncontainable presence materializes in multiple transgressions threatening to possess the state and the family. To conclude, the children emerge as political actors of the street as a contested field where the family and state power are suspended through different symbolic and material practices.