Türkiye'de kayıt dışı istihdamın boyutu ve sosyal güvenlik sistemine mali etkisi
In Turkey size of informal employment and it's financial effect on social security system
  1. Tez No: 449812
  2. Yazar: ÖMER ÖZGÜR EFTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDRET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kayıt altına alınmamış çalışan nüfus olarak tanımlanabilecek kayıt dışı istihdam gelişmekte olan ülkelerin olduğu kadar gelişmiş ülkelerin de en önemli ekonomik sorunlarının başında gelmektedir. Bir takım olumlu etkileri olduğu ifade edilse de meydana getirdiği mali kayıpların yanında ortaya çıkardığı haksız rekabet neticesinde ekonominin sağlıklı işlemesini ve istikrarını olumsuz etkiler. Kayıt dışı istihdam ülkemizde son yıllarda küçük çaplı bir azalma gösterse de halen çok önemli boyutlarda seyretmektedir. Türkiye İstatistik Kurumunca yayınlanan araştırma sonuçlarına göre istihdam edilen her üç erkekten biri kayıt dışı çalışırken; kadın çalışanların yarısından fazlası kayıt dışı istihdam edilmektedir. Bu oranlar gelişmiş ülke ekonomileriyle kıyaslandığında bir hayli yüksektir. Ülkemizde bir sorun yumağı haline gelmiş olan kayıt dışı istihdamın önemi, özellikle son yıllarda nüfusun giderek yaşlanması ve sosyal güvenlik açıklarının büyük boyutlara ulaşmasıyla birlikte gündemde daha çok yer teşkil etmeye başlamıştır. Bu çalışma, kayıt dışı istihdamın boyutu ve sosyal güvenlik sistemi üzerindeki mali etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Böylece, çalışmanın Türkiye'de kayıt dışı istihdamın çözümünün ne kadar önemli olduğunu tüm kurum ve kişiler tarafından daha iyi anlamasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Informal employment which can be described as unregistered working population is one of the leading economical problems of developing countries as much as the developed countries. Altough some positive effects has been infered, besides the economic loses and as a result of unfair competition, it affects the stability of the economy. Although informal employment has shown a small scale decrease in our country, it still has substantial size. According to some researches published by Turkish Statistical Institute, one of the every three men is working informal and more than half of the female labor is working informal. These ratios are quite high when compared to the developed economies. The importance of informal employment which is a huge problem in Turkey has began to occupy more place in the agenda with the aging of the population in recent years and the growing of the social security gaps. This research is aiming to prove the size and the financial effect of the informal employement on the social security system. In this way, this research hopes to contribute all the institutions and the induviduals to understand the importance of the solving the informal employment problem.