Differential effects of melodic complexity in hemispheric processing by the two cerebral hemispheres
Müzikal kompleksitenin beynin iki yarıküresinin yarıküresel işlemlemelerindeki diferansiyel etkileri
  1. Tez No: 449813
  2. Yazar: SERDAR METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsan beyninin yarıküreleri anatomik ve işlevsel asimetriler göstermektedir. Bu asimetrilerden ortaya çıkan işleyiş ilkeleri arasındaki farkı açıklamak için birçok teori öne sürülmüştür. Bunlardan biri, sol yarıkürenin seri, sağ yarıkürenin ise paralel bilgi işlemlemesi yaptığını öne sürmektedir. Bu bağlamda ?paralel? ve ?seri? terimlerinin neye işaret ettiği muğlaktır. Mevcut çalışma, seri ve paralel işlemlemeyi farklı disiplinlerde tartışıldığı şekilleriyle tanımlamak ve bu teorik arkaplan ışığında bahsedilen teoriyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bulgular, kesin olmamakla birlikte, sol yarıkürenin seri işlemlemeye, sağ yarıkürenin ise paralel işlemlemeye yatkın olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
Human cerebral hemispheres exhibit anatomical and functional asymmetries. Various theoretical models are offered for explaining the difference between the working principles of the two hemispheres that stem from these asymmetries. One such model proposes that the left hemisphere operates in a serial manner, while the right hemisphere operates in a parallel manner, in terms of processing information. In this context, what the terms ?serial? and ?parallel? refer to is ambiguous. The present study aimed to define serial and parallel processing as it is discussed in various disciplines and assess the theory in the light of this theoretical background. The findings support the hypothesis that there is a tendency for the left hemisphere to operate in serial manner and the right hemisphere in parallel manner, yet they are not conclusive.