Alevilik ve bektaşiliğin düşünsel temelleri
Foundations of intellectual Alevi̇sm and Bektashi̇sm
  1. Tez No: 449851
  2. Yazar: HATİCE KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Alevilik ve Bektaşilik hakkında toplum içerisinde bilgi eksikliğinin ve gerçekte ne olduğu hakkında bir merakın mevcut olduğu görülmektedir. Bunun başlıca nedeni Aleviliğin sözlü kültür geleneğine dayalı olması ve Alevilerin uzun dönem bu yaşam tarzlarını gizlemek durumunda kalmış olmasıdır. Günümüzde Alevilik hakkında ortak bir tanımlama yapılamamaktadır. Aleviler kendi içinde de ayin ve ritüelleri farklı olabilmektedir. Tüm bunlar toplum içinde Alevilik hakkında bir karmaşa yaratırken, Alevilerin de bir kimlik bunalımı yaşamasına neden olmaktadır. Bu durum Alevilik hakkında birçok yorum yapılmasına neden olmaktadır. Tarihsel gelişimi incelendiğinde görülmektedir ki Alevilik, Türk Kültürüyle şekillenmiş, siyasi yönelimlere göre hareket eden bir yaşam tarzıdır.
Özet (Çeviri)
It is observed that, in society, there is a lack of knowledge of Alevism and Bektashism and a curiosity about what these ideologies are in fact. The main reason for this case is the tradition of Alevism based on the verbal culture and the requirement of disquising their lifestyles for a long time. Today, it is not possible to make a common definition for Alevism. Alevi groups may have different rituals and worship. All these leads an ambiguity in Alevisim among the society and causes Alevis to have an identity crisis. This situation reveals lots of comments on Alevism. When the historical development of Alevism is analysed, it is seen that Alevism is a way of life shaped by Turkish culture and political tendencies.