Psikosomatik deri hastalığı (Ürtiker,seboreik dermatit ve nörodermatit) tanısı almış ve almamış kişilerde stres, bilinçli farkındalık ve öznel iyi oluş halleri arasındaki ilişki
Correlation of stres, mindfulness and subjective wellbeing between healthy individuals who were not diagnosed the psychosomatic skin diseases and individuals who diagnosed
- Tez No: 449866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜMRA ÖZYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Psikoloji, Dermatology, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Psikosomatik kuramın temel unsurlarından biri olan stresin kendi başına yıkıcı bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Strese azalmış tolerans ve stresle baş edememe psikosomatik hastalık geliştirmeye yatkınlıkla ilişkilidir. Bu araştırmanın amacı psikosomatik deri hastalılarından olan ürtiker, seboreik dermatit, nörodermatit tanısı almış ve tanı almamış olan sağlıklı bireylerin stres, öznel iyi oluş, bilinçli farkındalık düzeylerinin karşılaştırılması, bu özellikleri arasında anlamlı düzeyde ilişki olup olmadığı, psikosomatik deri hastalığı tanısı almış kişilerin demografik niteliklerine göre (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, meslek, genetik yatkınlık) farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma örneklemi psikosomatik deri hastalığı tanısı almış 149 ve psikosomatik deri hastalığı tanısı almamış 150 birey olmak üzere toplam 299 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların yaş aralığı 19-67 yaş aralığındadır. Araştırma sonucuna göre, psikosomatik deri hastalıklarının ortaya çıkması ve tetikleyicisi olarak stres ve düşük öznel oluş düzeyi düşünülmüş, Araştırma sonucunda katılımcılara bilinçli farkındalık temelli stres azaltma programı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is considered that stres; which is one of the basic elements of the psychosomatic theory has a destructive effect by itself. The reduced tolerance to stres and inability to cope with stres associated with susceptibility to develop psychosomatic illness. The aim of this study is to compare levels of stress, subjective well being, conscious awareness in healty individuals and in patients diagnosed as having psychosomatic diseases suchas chronic urticaria, seboreik dermatitis, neurodermatitis. Also to determine whether there is a significant relationship between these characteristics, whether the persons with a diagnosis of psychosomatic skin disease very according to the demographic characteristics.This study consists of 299 participants including patients diagnosed with psychosomatic skin disease and 150 healthy individuals. The age range between 19 to 67.Acording to the study results, low levels of subjective well being and stres has been considered for the emergence of psychosomatic skin diseases and as a trigger and also as a results of study, mindfulness-based stres reduction program has been proposed to participants.