Belonging by becoming silent: A school ethnography in Gazi neighborhood
Sessizleşerek ait olma: Gazi mahallesinde bir okul etnografisi
  1. Tez No: 449867
  2. Yazar: ALEV GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NÜKET ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez; okulu, öğrenci ve öğretmen ilişkilerini, öğrencilerin kendi arasındaki ilişkileri ve mahalle ile olan ilişkilerini sorgulamaktadır. Gazi Mahallesinde bir ilköğretim okulunda yaptığım bu etnografik araştırma, öğrencilerin okul içindeki sessizliğine odaklanıyor. Analizlerim, Karayolları Mahallesi?nde yaptığım pilot çalışmaya dayalı olarak, öğrencilerin okulun yeniden üreten gücüne bir şekilde karşı koymalarını tartışıyor ve sessizliğin, okula karşı gösterilen bir tür direniş biçimi olarak anlaşılıp anlaşılamayacağı üzerine sorular soruyor. Öğrencilerin sessizliğini sorunsallaştığım bu çalışmamda, sessizliğin anlaşılabilmesi için okulun dışına, mahalleye bakmak gerektiğini iddia ediyorum. Gazi Mahallesi, 1980?ler boyunca ekonomik nedenlerle köyden kente göcün sonucunda kurulmuş, din ve etnisite bakımından heterojen bir mahalledir. Gazi olayları sırasında devlet tarafından marjinalleştirilen radikal sol örgütlerin bulunduğu bir mahalle olan Gazi Mahallesi, 1990 sonları ve 2000?lerde köylerinden zorla göç ettirilen Sünni Kürtler için bir yaşam alanı haline gelmiştir. Bu tezde, farklı zaman aralıklarında gerçekleşen göç dalgalarının ve mahalleye yerleşme sürecinin ilk yerleşimciler ve yeni gelenler arasında hiyerarşik bir ilişki yaratmıştır ve bu da Derrida?nın tartıştığı üzere ev sahibi ve misafir ilişkisini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, sessizliğin ev sahibi veya misafir olma durumu ile ilişkili olduğunu ve sessizliğin misafirler tarafından tecrübe edilen bir tür direniş biçimi haline geldiğini iddia ediyor. Buradan hareketle, bu tez, sessizliğe sebep olan ev sahibi ve misafir ilişkileri üzerinden okul ve mahalle ilişkilerini sorguluyor; devleti temsilen okulun, ev sahibi olarak herkes tarafından sessizliğin tecrübe edidiği bir yer haline geldiğini ve mahallede de misafir olan Sünni Kürtlerin sessizleştiklerini iddia ediyor.
Özet (Çeviri)
This thesis questions the school, the relations between students and teachers, the relations between students and the relations in the neighborhood. This ethnographic research I carried out in a school in Gazi neighborhood focuses on the silence of the students in their school. My analysis argues, based on my pilot study in Karayolları neighborhood, that students do resist in a way to the reproductive power of the school and questions whether silence can be understood as a form of resistance to the school. I problematize the silence of the students and argue that this silence cannot be understood without looking at the context in which the school is placed. Gazi neighborhood, a heterogeneous neighborhood in terms of ethnicity and religion, was established during the 1980s as a result or rural-urban migration arising from economic reasons. The neighborhood, was turned by the state into a marginal site of left-wing extremists during the Gazi events, became a life space for the Sunni Kurds who were forcibly removed from their villages during the late 1990s and 2000s. I argue that the waves of migration that developed in different time periods, and the different processes of settlement that ensued, created a hierarchical relation between the newcomers and the first settlers, I will call it, following Derrida, as host and guest relation. This study claims that silence is related to condition of being host or guest; it becomes a form of resistance that is experienced by the guests. Thus, this thesis questions the school and the neighborhood in terms of host and guest relation causing silence, and claims that school as the host representing the state becomes the place silence is experienced everyone, and the neighborhood Sunni Kurds, the guests in the neighborhood, experiences the silence.