Kolejde eğitim gören lise öğrencileri ile devlet okulunda eğitim gören lise öğrencilerinin kişisel uyum, benlik saygısı ve liderlik düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of self-adaptation, self-esteem and level of leadership among collage students and public school students
  1. Tez No: 449910
  2. Yazar: ESAT KÜÇÜKALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin devlet okulunda ya da kolejde eğitim görmelerinin kişisel uyum, benlik saygısı ve liderlik üzerinde farklılık oluşturup oluşturmadığını araştırmaktır. Çalışmada yöntem olarak literatür taramasının yanı sıra lise öğrencilerine yönelik anket uygulaması seçilmiştir. Elde edilen sonuçlar, devlet okulunda eğitim gören lise öğrencilerinin liderlik düzeyi ve benlik saygılarının kolejde eğitim gören lise öğrencilerine göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Kolejdeki öğrencilerin kişisel uyum düzeyleri ise devlet okulundaki öğrencilere oranla daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Sosyodemografik değişkenler açısından bakıldığında ise cinsiyet değişkeni ele alındığında erkek öğrencilerin liderlik ve kişisel uyum tutumlarının kız öğrencilere oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kız öğrencilerin ise benlik saygısı tutumu erkek öğrencilere oranla daha yüksek olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan lise öğrencilerinin cinsiyetlerine göre kişisel uyum, benlik saygısı ve liderlik tutumu puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Diğer sosyodemografik değişken olan yaş değişkeni ele alındığında da çalışmaya katılan lise öğrencilerinin yaşlarına göre kişisel uyum, benlik saygısı ve liderlik tutumları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kişisel uyum, benlik saygısı, liderlik
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to understand and compare the self respect, personal adaptive and leadership levels of the government high school students and the private school ones. A literature review has done and a questionnaire has been applied on the high school students to reach the goal of the study. The results of the survey showed that the self respect and the leadership of the government school students are higher than the others. On the other hand, the results showed that the personal adaptive skills are higher in the college students. From the perspective of the sociodemographic variables taken the gender variable men adapt to students 'leadership and personal adaptive have been identified as higher than female students. The self respect of girls is higher than male students. High school students who participated in the study according to gender variable of personal adaptive, self-esteem scores, statistically significant differences were detected between attitude and leadership. Other socio-demographic variable is the age variable are taken also according to the age of high school students who participated in the study, personal adaptive, self-esteem, statistically significant differences were detected between attitudes and leadership. KeyWords : Personal adaptive, self respect, leadership