Stratejik insan kaynakları yönetiminin kurumsal performansa etkisi: Fırat Üniversitesi'nde bir uygulama
Corporate performance effects of strategic human resource management: An application in Fırat University
  1. Tez No: 449909
  2. Yazar: TUĞBA AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yoğun rekabetin yaşandığı günümüz pazar koşullarında işletmelerin rakiplerine karşı üstünlükleri, ortaya koydukları performans ile doğru orantılıdır. Söz konusu kurumsal performansın oluşmasında en büyük etken ise sahip olunan insan kaynağıdır. İnsan kaynağının en etkin biçimde yönetilebilmesi adına, günümüze kadar birçok teori ortaya atılmış ve günümüz ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamak üzere stratejik insan kaynakları yönetimi ortaya çıkmıştır. Kurumsal performansın artırılmasında stratejik insan kaynaklarının rolü değerlendirilerek hazırlanan bu çalışmanın amacı, bir kamu kurumu olan Fırat Üniversitesi'nde stratejik insan kaynakları yönetiminin bu kurumdaki kurumsal performansa etkisini belirlemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda hazırlanan anket formu Kişisel Bilgi Formu, Stratejik İnsan Kaynakları Yönetimi Ölçeği ve Kurumsal Performans Ölçeği'nden oluşmuştur. Anket, 2016 yılı içinde Fırat Üniversitesi bünyesinde görev yapan çeşitli birimlerdeki 91 erkek ve 54 kadından oluşan 145 kamu çalışanı tarafından yanıtlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; rekabet performansı, politika performansı ve yenilik performansı stratejik insan kaynakları tarafından yordanmaktadır. Anahtar Kelimeler : İnsan kaynakları, insan kaynakları yönetimi, performans,kurumsal performans.
Özet (Çeviri)
In today's market conditions in which intense competition is experienced, the superiority of businesses against their competitors is directly proportional to their performance. The most important factor in the formation of institutional performance is the human resource. In order to manage human resources in the most effective way, many theories such as the day-to-day theory have been put forward and strategic human resource management has emerged to meet the needs of today's most accurate. The purpose of this study, which is prepared by evaluating the role of strategic human resources in increasing institutional performance, is to determine the strategic human resources management influence on institutional performance in Firat University which is a public institution. The questionnaire form prepared in line with the purpose of the research consists of the Personal Information Form, the Strategic Human Resources Management Scale and the Institutional Performance Scale. The questionnaire was answered by 145 public employees of 91 men and 54 women in various units of the Firat University in 2016. According to the findings obtained from the research; Competitive performance, policy performance and innovation performance are predicted by strategic human resources. Key Words : Human resources, human resources management, performance, corporate performance.